Ażurowa kamienica przy Piotrkowskiej w Łodzi

22.06.2021

To będzie jedyny taki budynek w Łodzi i jeden z niewielu na świecie. W miejscu po wyburzonym Horteksie stanie ażurowa kamienica z tarasami widokowymi.

 

To nie powinno się wydarzyć. Znanego pokoleniom łodzian ogródka kawiarni Hort Cafe nie ma, bo jej właściciele zabrali się samowolnie za remont. Bez wymaganych pozwoleń. Nie udało się także znaleźć inwestora, który pomógłby najemcom odbudować to, co zniszczyli. Miasto, niestety, musiało się z nimi pożegnać, a finał sprawy jest taki, że straty będziemy próbowali pokryć z odszkodowania, a odbudowę ogródka weźmiemy na siebie – zapowiada Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

W miejscu po ogródku Hort Cafe powstanie ażurowa kamienica. Zbuduje ją miasto według projektu, który powstał w Biurze Architekta Miasta Łodzi. Obiekt z pewnością będzie przyciągał mieszkańców i turystów.

 

ażurowa kamienica

Ażurowa kamienica. Wizualizacja

 

Chcemy, aby to miejsce diametralnie się zmieniło. Chcemy nie tylko przywrócić dawną świetność, ale wnieść tu także nową jakość. W pasażu Schillera stały kiedyś charakterystyczne domy sukienników. W przeciwieństwie do innych działek przy ul. Piotrkowskiej, w ich miejscu nie stanęły wielkomiejskie kamienice. Stąd po obu stronach ślepe ściany. Chcemy to zmienić mówi Pustelnik.

 

Zobacz:

Mieszkania na wynajem – rusza inwestycja Tuwima 64 w Łodzi

Rewitalizacja kamienic przy Tuwima w Łodzi

Diasfera Łódzka – drugi etap inwestycji

Kolejny woonerf w Łodzi. Ruszają prace przy ulicy Moniuszki

Nowy ratusz w Nowym Centrum Łodzi. WIZUALIZACJE

Łódzki Pasaż Róży po przebudowie

 

Inwestycja zostanie połączona z przebudową pasażu Schillera. Będzie to zamówienie dodatkowe do zaplanowanej wcześniej modernizacji pasażu, w którym przybędzie zieleni, starą fontannę zastąpi nowa, pojawią się ławki, nowe oświetlenie i posadzki. Obie inwestycje będą realizowane równolegle i za dwa lata będzie można zobaczyć odnowiony pasaż i nową, bardzo ciekawą kamienicę.

 

ażurowa kamienica

 

Projekt ażurowej kamienicy przygotował Marek Janiak, Architekt Miasta, a inspiracją była praca sprzed kilkunastu lat, którą stworzył wspólnie z Wojciechem Saloni-Marczewskim.

 

Zaproponowana wtedy idea „drucianej kamienicy” w pasażu Rubinsteina zakładała rekonstrukcję budynku, który stał tam do lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy nie udało się zrealizować projektu, ale teraz pojawiła się taka możliwość w pasażu Schillera, w miejscu po wyburzonym Horteksie. Będzie to ażurowa konstrukcja nawiązująca do sąsiedniej kamienicy, wysoka na cztery kondygnacje. Znajdzie się w niej i lokal z wielopoziomowym ogródkiem i zieleń urządzona na jednym z pięter. Będzie to też świetny punkt obserwacyjny na pasaż Schillera i na Piotrkowską, bo zaplanowano tam trzy tarasy widokowe mówi Janiak.

 

ażurowa kamienica

 

Przebudowa pasażu z budową kamienicy rozpocznie się w 2022 roku.

 

Urząd Miasta Łodzi

 

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in