Kolejny woonerf w Łodzi. Ruszają prace przy ulicy Moniuszki

29.04.2021

Ulica Moniuszki (dawny pasaż Meyera) odzyska blask i stanie się woonerfem. Do końca 2021 roku przy tej ulicy oddana zostanie do użytkowania również Mediateka oraz nowe centrum aktywności w zabytkowej fabryce.

 

Przebudową ulicy Moniuszki zamykamy całość projektu, na który składa się odnowienie dwóch willi pod numerami 3 i 5, remont zabytkowej fabryki przy ul. Tuwima 10 praz  przebicie międzykwartałowe łączące ulicę Tuwima z ulicą Moniuszki. Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia prac budowlanych w ulicy Moniuszki, już wprowadziliśmy tymczasową organizację ruchu. Czekamy na ostateczne pozwolenia i zaczynamy prace od budowy kanału technologicznego przebiegającego przy północnej pierzei. Zmiana w tej części miasta będzie widoczna również dzięki nowej zieleni. Pojawi się tu 26 drzew oraz blisko pół tysiąca krzewów. W zieleńcach w ciągu ulicy Moniuszki i przed gmachem YMCA posadzone zostaną krzewy lilaka oraz hortensji krzewiastej, a w ozdobnych gazonach będzie rosła rozplenica japońska „Hameln” – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

 

woonerf w łodzi

Fot. Woonerf w Łodzi po remoncie ulicy Moniuszki

 

W ramach przebudowy ulicy Moniuszki planowana jest wymiana nawierzchni, posadzek, wprowadzenie nowej zieleni ozdobnej oraz oświetlenia. Po przebudowie ulica ma pełnić rolę reprezentacyjnej przestrzeni publicznej o wysokich walorach estetycznych.

Planując zieleń dla nowego woonerfu, projektanci dobrali gatunki roślin odpornych na warunki miejskie oraz dobrze znoszące ograniczone nasłonecznienie w okresie wegetacji. Szpalery drzew utworzone zostaną z wiśnią piłkowaną odmiany kanzan, tak by współgrały z zielenią ulic 6 Sierpnia i Traugutta.

 

woonerf w Łodzi

 

Mamy już praktycznie zakończone prace elewacyjne na obu obiektach. Równie ładnie prezentują się wnętrza obu budynków. W budynku Mediateki wykonujemy obecnie gładzie i pierwsze malowania. Zaczynamy od drugiego piętra i sukcesywnie będziemy posuwali się w dół. Niebawem rozpoczniemy montaż okładzin ceramicznych w łazienkach i toaletach. W kolejnym etapie przystąpimy do układania parkietów, montażu wewnętrznych drzwi drewnianych oraz montażu armatury sanitarnej. Również w budynku przy ul. Moniuszki 3 prowadzimy prace wykończeniowe. Wkrótce przystąpimy do układania okładzin ceramicznych oraz drewnianych podłóg i stolarki wewnętrznej. Zakończyliśmy też skomplikowany technicznie i organizacyjnie montaż szklanego dachu nad dziedzińcem. Niebawem rozpoczniemy prace nad szklanym zadaszeniem dziedzińca przy Moniuszki 5 – mówi Tomasz Zagozda kierownik budowy, konsorcjant Firma BTIB.

Po zakończeniu wszystkich prac do budynku przy ulicy Moniuszki 3 przeniosą się wydziały Urzędu Miasta Łodzi. Budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych: brama wejściowa pozbawiona będzie stopni, bezproblemową komunikację między piętrami i budynkami zapewni winda z łącznikami. W budynku będą dwie sale ekspozycyjne, cztery pomieszczenia administracyjne, sala wielofunkcyjna, salka szkoleń i siedem sal biurowych.

 

 

Równolegle z pracami na ul. Moniuszki, przy ul. Tuwima 10 (dawna fabryka Henryka Wagnera) powstaje siedziba Fabryki Aktywności Miejskiej. W odnowionym obiekcie będą dwie sale konferencyjne, lokal użytkowy, 12 sal biurowych, sześć pomieszczeń administracyjnych, przestrzeń do działań artystycznych oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Wokół zabytkowej fabryki pojawi się zielony ogólnodostępny skwer dla mieszkańców śródmieścia.

 

Zobacz też:

woonerf w Łodzi ulica Moniuszki

Fot. Kolejny woonerf w Łodzi po remoncie ulicy Moniuszki

 

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3 i 5 wraz z inwestycją przy ul. Tuwima 10 realizowana jest w ramach Programu Nowe Centrum Łodzi.

Projektem objęte są następujące działania:

  • rewitalizacja i wyposażenie willi przy ul. Moniuszki 5 z przeznaczeniem na potrzeby Biblioteki Miejskiej wraz z filią Mediateki,
  • remont i przebudowa budynku przy ul. Moniuszki 3,
  • remont, przebudowa i nadbudowa budynku przy ul. Tuwima 10,
  • otwarcie kwartału poprzez budowę drogi łączącej ulicę Tuwima z ul. Moniuszki,
  • remont i przebudowa ul. Moniuszki.

Wartość inwestycji przy ulicy Moniuszki to 36,25 mln zł.

 

Urząd Miasta Łodzi

 

Polecamy: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.