Archiwum Narodowe w Nowym Sączu będzie miało nową siedzibę

28.04.2021

Archiwum Narodowe w Nowym Sączu zyska w 2023 r. nowy, pasywny budynek, który stanie się jego siedzibą.

 

Archiwum Narodowe w Nowym Sączu

 

Na dotąd zaniedbanym i zarośniętym terenie przy ul. 29 listopada powstanie Archiwum Narodowe w Nowym Sączu. Będzie to dwukondygnacyjny budynek, w którym mieścić się będzie nowa siedziba nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego. Powierzchnia zabudowy wyniesie 1525,68 m², powierzchnia netto – 2538,7 m², a kubatura brutto – 15735,08 m³. Na parterze obiektu znajdzie się część ogólnodostępna oraz magazynowa. Na piętrze zostaną zlokalizowane pomieszczenia biurowe i przeznaczone do pracy z aktami (np. pracownia digitalizacji) oraz magazyny, które łącznie pozwolą na składowanie prawie 9,5 tys. mb materiałów archiwalnych. Ogrzewanie i chłodzenie zapewnią pompy gruntowe oraz powietrzne wraz z 21 sondami głębinowymi. Przy projektowaniu nowosądeckiego oddziału archiwum położono nacisk na pasywność strefy magazynowej, tj. osiąganą niskim kosztem stabilność warunków klimatycznych w miejscu przechowywania akt. W celu ochrony przed ewentualnym pożarem w magazynach archiwalnych zostanie zamontowany automatyczny system gaszenia mgłą wodną, dostosowany do tłumienia pożarów w pomieszczeniach wyposażonych w regały archiwalne. W części biurowej budynku przewidziano miejsca na: salę konferencyjną, sale wystawowe, czytelnię akt i sale edukacyjne. Fasada budynku została zaprojektowana jako elewacja wentylowana. Zewnętrzną warstwą wykończeniową będą stanowić aluminiowe panele mocowane do metalowej konstrukcji. Kolor fasady jeszcze nie został ustalony.

 

Archiwum Narodowe w Nowym Sączu

 

Archiwum Narodowe w Nowym Sączu pomieści archiwalia z południowej Małopolski, z powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, tatrzańskiego, nowotarskiego i gorlickiego, datowane aż od okresu staropolskiego. Najstarsze spośród nich to akta miasta Nowego Targu oraz Nowego Sącza, pojedyncze księgi miejskie z Limanowej czy miejskie i cechowe Starego Sącza. Zważywszy na duże zniszczenia w przeszłości i straty zasobu z okresu okupacji niemieckiej, jest to niezwykle cenny i unikatowy zasób historyczny. W nowym budynku przechowywane będą także cenne kolekcje: fotograficzna, kartograficzna czy też druki ulotne ze zbioru sandecjan oraz niezwykle pomocne w badaniach genealogicznych akta metrykalne i ewidencji ludności. Zgromadzone tu zostaną też stare akta hipoteczne przejęte z sądów, stanowiące materiał źródłowy dla współczesnych.

Archiwum Narodowe w Nowym Sączu to kolejny etap trwającego już blisko 10 lat procesu polepszania bazy materialnej sieci archiwów państwowych w Polsce, prowadzonego pod nadzorem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. W całej Polsce powstało już kilkanaście nowych budynków archiwów.

Inwestorem obiektu jest Archiwum Narodowe w Krakowie, a inwestorem zastępczym – ECM Group Polska SA. Generalnym wykonawcą została firma Skanska. Wartość kontraktu to 31 mln zł brutto. Inwestycję finansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Autorem projektu siedziby jest Pracownia Konserwacji Zabytków ARKONA Sp. z o.o. Koncepcja architektoniczno-funkcjonalna i instalacyjna została przygotowana przez Studio Architektoniczne Wojciech Kozub. Budowa rozpocznie się w maju 2021 r., a zakończy w grudniu 2023 r.

 

Czytaj także:

Nowoczesne archiwum w Gorzowie już otwarte

Muzeum w Kozienicach znów zachwyca

Zakończono budowę Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in