Zakończono budowę Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

16.06.2020

Jest już gotowy gmach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ekspozycje muzealne zostaną otwarte na 100-lecie Bitwy Warszawskiej, czyli w sierpniu 2020 r.

 

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku formalnie utworzono w 2009 roku, ale budowę nowej siedziby zakończono w 2020 roku. Obiekt powstał przy darowanym Marszałkowi przez polskich żołnierzy dworku „Milusin”. Klucze do willi, zaprojektowanej przez Kazimierza Skórewicza, rodzina Piłsudskich odebrała w 1923 r. W skład kompleksu muzealnego o łącznej powierzchni ok. 4 ha wchodzą także Drewniak, czyli pierwszy dom zakupiony przez Piłsudskich w 1921 r., oraz Willa Bzów – budynek Adiutantury Naczelnego Wodza, a także otaczający je ogród i park. Kompleks położony jest na terenie Enklawy Historycznej Miasta Sulejówek, związanej również z innymi politykami II Rzeczypospolitej.

 

 

W nowym gmachu, na powierzchni ponad 2 tys. m2 budowana jest obecnie wystawa stała, która będzie gotowa na 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Ekspozycja będzie prezentować poszczególne etapy życia i działalności Józefa Piłsudskiego. Modernizowany jest również sam dworek „Milusin”, w którym odtworzono atmosferę z lat, kiedy Piłsudscy mieszkali w Sulejówku.
 

Budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku została sfinansowana w ramach Wieloletniego Programu Rządowego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie na inwestycję przekazano prawie 250 mln zł.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polecamy:

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.