Pierwszy w Polsce wiszący most dla wiewiórek

28.04.2021

Wiszący most dla wiewiórek zamontowano nad jedną z łódzki ulic, w Lesie Łagiewnickim.

 

Most ma kilkanaście metrów długości i jest rozciągnięty między dwoma drzewami. Został wykonany z siatki, która zwinięta w rulon tworzy ażurowy tunel. Siatka ma dobrą odporność na wysokie temperatury. Dzięki tunelowi wiewiórki bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę ulicy.

 

most dla wiewiórek

 

Wiewiórki żyją niemal wszędzie – w parkach, na skwerach, na wszelkich zadrzewionych terenach, w lasach. Przemieszczają się szukając pokarmu, schronienia i partnera. Niestety często giną pod kołami samochodów. Postanowiliśmy temu zaradzić – mówi Małgorzata Kryzińska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Pierwszy w Polsce most dla wiewiórek zawisł nad ulicą Okólną w Lesie Łagiewnickim. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi i zwierzęta będą z niego korzystać, w Łodzi pojawią się kolejne. Most jest zawieszony dość wysoko, żeby wiewiórki przemieszczały się jak najdalej od samochodów. Został wykonany z siatki ze stabilizatorem UV, który zapobiegnie jej kruszeniu. Most zawisł na specjalistycznej, elastycznej linie wykorzystywanej m.in. do wiązań drzew.

 

Zobacz też:

most dla wiewiórek

Fot. Most dla wiewiórek

 

Aby oswoić wiewiórki z nowym rozwiązaniem, przy moście został zawieszony orzeszkomat. W jego magazynku mieści się półtora kilograma pożywienia. Wiewiórki najbardziej lubią orzechy włoskie i laskowe. Pomysłodawcy liczą, że nęcone pokarmem wiewiórki przekonają się do korzystania z mostu.

Z roku na rok mamy coraz więcej zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt na terenie Łodzi. W 2020 r. trafiło do nas ponad 2300 zwierząt, w tym ponad 800 młodych, które wymagały wiele opieki i troski. Prawie 1000 zwierząt udało się nam wyleczyć i w pełni sił wypuścić na wolność. Z roku na rok liczba zwierząt, które udaje się nam wyleczyć wzrasta – mówi Kamil Polański, kierownik Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

 

most dla wiewiórek

 

Urząd Miasta Łodzi

 

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.