Prefabrykacja w budownictwie – wpływ COVID-19 i prognozy dla producentów

28.04.2021

Można przypuszczać, że producenci prefabrykatów będą nadal umacniać swoją pozycję, szczególnie w budownictwie przemysłowym.

 

Wybuch pandemii COVID-19 spowodował niespotykane dotychczas zmiany w funkcjonowaniu społeczeństw i gospodarek na całym świecie. Ta bezprecedensowa okoliczność przełożyła się także na polskie budownictwo. Rozwój pandemii spowodował konieczność wprowadzenia wielu ograniczeń mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa wśród ludzi. Pojawiła się potrzeba zmniejszenia intensywności kontaktów międzyludzkich, które są w branży budowlanej nierozłączną częścią prowadzenia procesów budowlanych, szczególnie wznoszenia konstrukcji. O ile czynności związane z przygotowaniem procesów realizacji budów, takie jak np. sporządzanie dokumentacji projektowej czy kosztorysowej, możliwe były do przeprowadzenia w trybie zdalnym, o tyle wykonawstwo robót budowlano-montażowych nie dawało już takich możliwości.

 

prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie. Fot. stock.adobe/Szymon

 

Zaistniała zatem pilna potrzeba znalezienia rozwiązania w trudnej sytuacji, przed jaką stanął sektor budownictwa. W naszym kraju na nowo odżyła dyskusja na temat możliwości powrotu w większym stopniu do stosowania budownictwa uprzemysłowionego, opartego na wykorzystaniu wyrobów prefabrykowanych. Wyrazem tej dyskusji były m.in. publikacje w prasie fachowej poddające pod rozważanie prefabrykację, nawet jako ratunek dla budownictwa [1], [2]. Niewątpliwie prefabrykacji sprzyja sukces, jaki osiągnęła ona w Polsce w ostatnich kilkunastu latach, objawiający się jej szerokim zastosowaniem w budownictwie przemysłowym, drogowym czy wielkogabarytowym [3], [4]. Nie bez znaczenia jest także znaczna możliwość adaptacji prefabrykacji do innowacyjnych technologii i koncepcji, takich jak BIM [5], Lean Manufacturing [6], czy też wdrażanie systemów jakości i optymalizacja łańcuchów dostaw [7]. Niezaprzeczalnym osiągnięciem technologicznym i organizacyjnym w zakresie budownictwa w Polsce była także udana impreza sportowa Euro 2012, do której przeprowadzenia konieczna była znaczna liczba obiektów sportowych i infrastruktury drogowej. W tym przedsięwzięciu technologie oparte na prefabrykacji również zdały egzamin i na stałe zagościły w dużych projektach [8]. Wśród wielu odmiennych opinii nie sposób jest także pominąć roli prefabrykacji, jaką odegrała w szybkiej odbudowie zasobów mieszkaniowych w Polsce po zniszczeniach w okresie II wojny światowej. Czy zatem i tym razem przypadnie prefabrykacji ważna rola w powrocie polskiej gospodarki do stanu normalnego funkcjonowania po zakończeniu pandemii COVID-19? Wydaje się, że w wielu aspektach jest na to szansa, konieczna jest jednak dokładna analiza zaistniałych uwarunkowań.

 

Polecamy też:

Pandemia C0VID-19

Pandemię COVID-19, oficjalnie potwierdzoną 11 marca 2020 r. przez Światową Organizację Zdrowia, poprzedziła epidemia, której początek przypadł na 17 listopada 2019 r. w chińskim mieście Wuhan. Epidemię, a później pandemię wywołał koronawirus SARS-CoV-2. W Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem datuje się na 4 marca 2020 r. Od początku pandemii do początku marca na świecie na COVID-19 zachorowało blisko 116 mln osób (w tym prawie 1,8 mln w Polsce), zmarło prawie 2,6 mln osób.

 

W dalszej części artykułu:

  • Wpływ COVID -19 na wybrane sektory budownictwa
  • Prefabrykacja w budownictwie w kontekście pandemii
  • Prefabrykacja w budownictwie po zakończeniu pandemii – perspektywy

 

 dr inż. Aleksander Nicał
Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej

 

Bibliografia

  1. G. Adamczewski, P.P. Wojciechowski, Prefabrykacja betonowa, cz. 14, COVID-19 – czasy dla prefabrykacji?, „Builder” nr 7/2020.
  2. G. Adamczewski, P.P. Woyciechowski, Prefabrykacja w czasach pandemii – ratunek dla budownictwa?, „Materiały Budowlane” nr 9/2020.
  3. G. Adamczewki, A. Nicał, Wielkowymiarowe prefabrykowane elementy z betonu, „Inżynier Budownictwa” nr 3/2012.
  4. A. Nicał, Przegląd wybranych metod zagęszczania mieszanki betonowej przy produkcji prefabrykatów dla budownictwa wielkopowierzchniowego, „Nowoczesne Hale”, 2020.
  5. A. Foremny, A. Nicał, Building Information Modeling: stan obecny i kierunki rozwoju, „Autobusy: technika, eksploatacja, systemy transportowe” nr 14/2013.
  6. A. Nicał, Enhancing Lean Concept inprecast concrete manufacturing with advanced Material Requirements Planning System, Creative Construction Conference Proceedings, 2018.
  7. A. Nicał, H. Anysz, The quality management in precast concrete production and delivery processes supported by association analysis, „International Journal of Environmental Science and Technology”, 2020.
  8. A. Nicał, W.A. Wodyński, Procuring governmental megaprojects: Case study, Procedia Engineering 123, 2015.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in