Pierwsza Dzielnica – katowickie osiedle w budowie

10.05.2023

Pierwsza Dzielnica to nowa inwestycja mieszkaniowa, która obejmie 9 budynków. Obecnie trwają prace w ramach II etapu.

 

Pierwsza Dzielnica

 

Pierwsza Dzielnica powstaje w rejonie ulic Góreckiego i Dobrowolskiego w Katowicach. Osiedle wzniesiono na terenach dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”.

Inwestycja jest realizowana etapami. W I etapie powstały trzy 12-kondygnacyjne wieże o wysokości 42 m, zintegrowane ze sobą wspólnym parterem usługowym. Znajduje się w nich łącznie 265 mieszkań i apartamentów. Powierzchnia całkowita obiektów powstałych w tym etapie wynosi 38 090 m², a powierzchnia użytkowa – 16 100 m². Na podziemnym parkingu mieszczą się 292 pojazdy, powstała też stacja ładowania samochodów elektrycznych. W dwupoziomowym parkingu podziemnym oraz na klatkach schodowych i w pomieszczeniach technicznych, na łącznej powierzchni około 8000 m², zastosowano poliuretanowo-kwarcowe posadzki żywiczne Deckshield marki Flowcrete. I etap został już ukończony.

Prowadzone są natomiast prace w ramach II etapu, który obejmuje dwa 16-piętrowe budynki o wysokości około 55 m. Znajdzie się w nich w sumie 256 lokali mieszkalnych, lokale usługowe oraz pomieszczenia wspólne dla mieszkańców, zaś pomiędzy nimi zaprojektowano przestrzenie rekreacyjne, trasę spacerową oraz bieżnię i rolkostradę. W podziemnym parkingu zaplanowano 264 miejsca postojowe.

Elewacje budynków osiedla składają się z dwóch warstw: zewnętrznej – systemy szklenia przy balkonach i tarasach w systemie Lumon 6, zaś do części mieszkalnej przylega bezpośrednio warstwa wykonana z grafitowych kwarcowych płyt o strukturze kamienia. W loggiach zainstalowano przesuwne panele szklane.

 

Pierwsza Dzielnica

 

Docelowo w osiedlu Pierwsza Dzielnica znajdzie się 9 punktowych wysokościowców, wokół których powstaną dostępne dla wszystkich zielone przestrzenie rekreacyjne. Projekt wyróżnia wysokiej jakości architektura oraz designersko zaprojektowane i atrakcyjnie wykończone części wspólne, m.in. korytarze, hole i windy oznakowane systemem identyfikacji wizualnej. W budynkach znajdują się także rowerownie i wózkownie. Osiedle objęte jest całodobową ochroną i monitoringiem.

Inwestorem osiedla Pierwsza Dzielnica jest TDJ Estate. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Medusa Group. Budowa rozpoczęła się w maju 2019 r.

 

Zdjęcia: Flowcrete

 

Czytaj także:

Grundmanna Office Park – nowy projekt biurowy w Katowicach

WIMA Widzewska Manufaktura – wielofunkcyjny kompleks w Łodzi

Cyrhla Villas – rodzinna osada premium w Zakopanem

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in