Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy gotowa do użytku

17.05.2021

Przy ulicy Grudziądzkiej w centrum Bydgoszczy powstał budynek dla IPN. Prace budowlane realizowała firma ALSTAL Grupa Budowlana.

 

Budowa rozpoczęła się w grudniu 2019 roku. Po ponad dwóch latach robót powstał czterokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 3 664 mi kubaturze 20 799 m3.

 

Budynek biurowy delegatury IPN w Bydgoszczy jest nowoczesny pod względem architektonicznym i konstrukcyjnym – mówi Michał Jakubczyk, dyrektor oddziału Bydgoszcz firmy ALSTAL. – Budowa obiektu stanowiła wyzwanie dla naszego zespołu od samego początku, czyli od wykopu i wykonana obudowy berlińskiej jako zabezpieczenia pod specjalistyczne elementy wyposażenia archiwum. Budynek został posadowiony na działce budowlanej o stosunku zabudowy 66,8%, co pod względem logistycznym wymagało precyzyjnej organizacji dostaw materiałów i sprzętów budowlanych.

 

IPN w bydgoszczy

 

Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy została zaprojektowana zgodnie z potrzebami inwestora i jest w pełni dopasowana do realizowanych zadań. W obiekcie znajdują się pomieszczenia biurowe oraz archiwum, w którym profesjonalnie można przechowywać zasoby.

 

Układ nośny budynku został wykonany w całości z elementów żelbetowych monolitycznych ze względu na znaczne obciążenia użytkowe związane z potrzebami użytkownika i funkcją budynku – tłumaczy dalej Michał Jakubczyk. – Nowatorski wygląd obiektu uzyskano dzięki wykonaniu elewacji wentylowanej z cegły klinkierowej ręcznie formowanej, połączonej z płytami HPL oraz siatką stalową cięto-ciągnioną. Takie połączenie materiałów elewacyjnych i zastosowanie nowoczesnych witryn aluminiowych czyni ten obiekt wyjątkowym na mapie Bydgoszczy.

 

IPN w bydgoszczy

 

Na parterze jest hol wejściowy, szatnia, sanitariaty, biura oraz sala konferencyjna dla 150 osób. Na pierwszym piętrze są archiwa główne i pomieszczenia związane z czasową obróbką dokumentów. Na drugim piętrze zaprojektowano salę narad, pomieszczenia sanitarne, socjalne, techniczne oraz porządkowe. W gmachu znajdują się 22 miejsca parkingowe podziemne. Wartość inwestycji to 37 milionów złotych.

 

Zobacz też:

 

IPN w Bydgoszczy

 

Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy to kolejna inwestycja zrealizowana na terenie miasta przez bydgoską firmę ALSTAL. Przedsiębiorstwo zrealizowało tutaj między innymi:  Torbyd, Centrum Rekreacji Astoria i Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ. Aktualnie ALSTAL rozbudowuje Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr Jana Biziela, a także przebudowuje dawne centrum handlowe Tesco na market budowlany Leroy Merlin przy ulicy Toruńskiej oraz buduje basen na Miedzyniu.

 

Sprawdź:

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.