I LO w Gliwicach rozbudowane

17.05.2021

I LO w Gliwicach zyskało nowoczesny budynek dydaktyczny oraz halę sportową. Nowy obiekt nawiązuje do charakterystycznej zabudowy Śląska, co podkreśla zastosowana na elewacji cegła klinkierowa.

 

I LO w Gliwicach

 

Nowy obiekt I LO w Gliwicach składa się z części sportowej oraz dydaktycznej. Może pomieścić do 600 uczniów. Istniejący budynek szkoły został wybudowany w 1915 r. i nie spełniał aktualnych wymagań.

Nowa część dydaktyczna I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach ma 3 piętra. Na każdym z nich znajduje się sala wykładowa, która może pomieścić 32 uczniów oraz dwie sale doświadczalne przygotowane do prowadzenia zajęć dla 16 osób. Sale warsztatowe mają przesuwną ścianę, która daje możliwość ich połączenia. Zostaną one wyposażone w taki sposób, aby każdy uczeń mógł sam przeprowadzić doświadczenia. Na pierwszym piętrze przewidziano sale do nauki biologii, drugie piętro zostało przeznaczone do prowadzenia zajęć z fizyki, natomiast na trzecim piętrze z chemii. Każda sala będzie wyposażona w stół doświadczalny, aby nauczyciel mógł przeprowadzić doświadczenie pokazowe.

 

I LO w Gliwicach

 

W zabytkowym budynku I LO w Gliwicach znajdowała się bardzo mała sala sportowa, która nie do końca spełniała potrzeby użytkowników. W nowym obiekcie powstała pełnowymiarowa sala do gry w piłkę ręczną (20 x 40 m), z możliwością podziału na 3 mniejsze części. W budynku znajdują się także pomieszczenia sanitarne oraz szatnie, a nad nimi – siłownia. Wykonano także trybuny, które mogą pomieści 150 osób. Przy szkole powstały także boiska do piłki nożnej oraz koszykówki, z bezpieczną nawierzchnią. Będzie możliwość korzystania z części sportowej także wtedy, kiedy szkoła będzie zamknięta.

 

I LO w Gliwicach

 

Funkcja dydaktyczna i sportowa obiektu zostały odzwierciedlone w formie i kolorystyce budynku, gdzie elewacja części dydaktycznej została wykonana z ciemnej cegły klinkierowej, natomiast część sportowa została obłożona jasną cegłą. Rytmiczny podział okien oraz sposób wykończenia tworzy również bezpośrednią kontynuację architektury reprezentowanej przez budynek sąsiadującej Politechniki Śląskiej.

– Chcieliśmy wkomponować budynek w istniejącą tkankę urbanistyczną i dopasować go do już istniejącego, zabytkowego budynku szkoły. Bryła segmentu dydaktycznego poprzez charakterystyczne „przełamanie” kontynuuje linię zabudowy budynku szkoły. Na parterze w pełni przeszklona została nadwieszona nad wejściem z dwóch stron – od ulicy i od dziedzińca szkoły – mówi architekt Mateusz Manecki, autor projektu.

 

I LO w Gliwicach

 

I LO w Gliwicach

 

Autorzy projektu I LO w Gliwicach:

Architektura: dr inż. arch. Mateusz Manecki (generalny projektant), mgr inż. arch. Bartosz Falkowski, mgr inż. arch. Klaudia Woźniak, mgr inż. arch. Maciej Oczkowski

Konstrukcja: mgr inż. Łukasz Zatorowski

Instalacje sanitarne: mgr inż. Sławomir Gubała

Instalacje elektryczne: mgr inż. Paweł Woszczek

 

Zdjęcia: Piotr Król

 

Czytaj także:

120 ogrodów deszczowych w łódzkich szkołach

Pierwsza w Polsce szkoła z certyfikatem BREEM i dachem bagiennym

Energooszczędna szkoła z rozwiązaniami smart home

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in