Energooszczędna szkoła z rozwiązaniami smart home

16.07.2019

Rozwiązania typu smart home wykorzystywane są głównie w budynkach mieszkalnych. Od niedawna znajdują też zastosowanie w obiektach publicznych na przykład w szkołach. Co daje automatyka budynkowa? Przykłady realizacji.

Dlaczego energooszczędność jest tak ważna?

Budynki odpowiadają za 40 proc. zużycia energii i około 36 proc. emisji CO2 w Unii Europejskiej. Ograniczenie obu tych parametrów jest więc obecnie koniecznością, głównie w kontekście postanowień Porozumienia Paryskiego. Podczas szczytu klimatycznego zorganizowanego w 2018 roku w Katowicach zwracano uwagę na to, że w przeciwieństwie do czasochłonnych projektów międzynarodowych, szybkie i wymierne efekty dają inicjatywy przeprowadzane lokalnie, na poziomie samorządów. Takim przykładem wdrażania lokalnie rozwiązań energooszczędnych jest modernizacja Zespołu Szkół w Starej Łubiance (woj. wielkopolskie).

 

Fot. Michał Sokołowski

Energooszczędne szkoły dzięki smart home

W szkole w Starej Łubiance zainstalowano system sterowania, który pozwala na odzyskiwanie ciepła, kontrolę temperatury, a także zapewnia racjonalne korzystanie z energii elektrycznej oraz optymalizuje lokalne ogrzewanie nawet o 25 proc. Zamontowano też czujniki ruchu. Technologie i oprogramowanie smart home wykorzystywane w placówce dostarczyła firma ABB.

 

Sprawdź też: Materiały budowlane a energooszczędność budownictwa

 

Fot. Michał Sokołowski

Poznańska firma AUTOMATIQ, która odpowiada za wykonanie instalacji, zastosowała system sterowania ABB-free@home. System zarządza ogrzewaniem i oświetleniem w 17 klasach. Wbudowane czujniki ruchu pozwalają na lokalne i zdalne sterowanie oświetleniem. Ponadto w każdej z sal zamontowano indywidualny czujnik automatycznie obniżający ustawioną temperaturę po wykryciu nieobecności przez co najmniej 30 minut. To oszczędność energii, ale i dodatkowa funkcja bezpieczeństwa, ponieważ nocą sensory będą w stanie wykryć intruza – np. po otwarciu okna system zablokuje ogrzewanie w danym pomieszczeniu oraz powiadomi obsługę budynku.

 

Stacja pogodowa WS-1, która jest elementem systemu ABB-free@home. Fot. Michał Sokołowski

 

Z kolei stacja pogodowa umożliwia stworzenie szeregu funkcji centralnych ułatwiających eksploatację budynku, jak choćby automatyczne wyłączanie i włączanie świateł, a dodatkowo dostosowuje ogrzewanie do bieżącej temperatury na zewnątrz. Inteligentny system, który już raz „nauczy się” harmonogramu funkcjonowania budynku, na co dzień nie będzie potrzebował dodatkowego sterowania.

 

Stacja pogodowa Fot. Michał Sokołowski

 

To nie pierwsza tego typu instalacja smart home, w którą zaangażowana była firma ABB. W 2017 roku ukończony został projekt systemu automatyki budynkowej w szkole podstawowej w Żukowie (woj. zachodniopomorskie), który zrealizowała firma INLOGIC. Wdrożone rozwiązania pozwoliły w efektywny oraz prosty sposób sterować oświetleniem, klimatyzacją i wentylacją z możliwością odzyskiwania ciepła. Dodatkowo na dachu szkoły zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne z inwerterami, dzięki którym placówka jest w stanie sama wytwarzać energię elektryczną według własnych potrzeb.

 

Realizacje takie, jak w Starej Łubiance i Żukowie mogą zmobilizować inne placówki edukacyjne do wykorzystywania rozwiązań automatyki. Tego typu projekty pokazują bowiem, że nowoczesne technologie służą nie tylko samym uczniom, ale również zmniejszają negatywne oddziaływanie budynków na środowisko.

 

ABB

 

Czytaj też: Zielone budynki w liczbach. Raport 2019

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in