Naprawa rur kanalizacyjnych metodą rękawa utwardzanego światłem ultrafioletowym

29.11.2021

Tradycyjny sposób naprawy kanalizacji polega na odkopywaniu uszkodzonych rur i wymianie ich na nowe. Takie remonty wymagają czasu i zaangażowania wielu pracowników. Szybszą i skuteczniejszą metodą jest wykorzystanie rękawa utwardzanego światłem UV.

 

W 2021 roku ponad 2 km łódzkich kanałów naprawionych zostało metodą elastycznego rękawa utwardzanego światłem ultrafioletowym.
Najstarsze kanały w Łodzi mają blisko 100 lat. Część z nich wymaga pilnych napraw. Nie można dopuścić do sytuacji, w której przepływ ścieków tamowany jest na skutek zapadnięcia się ścian rur kanalizacyjnych. Podatne na uszkodzenia są kamionkowe rury przebiegające pod ulicami, po których odbywa się ruch ciężkich pojazdów. Drgania gruntu powodują liczne pęknięcia, szczególnie w miejscach połączenia rur. Żeby prace naprawcze szły sprawnie, przy minimalnych uciążliwościach dla mieszkańców, pracownicy ZWIK wzmacniają konstrukcje popękanych przewodów kanalizacyjnych rękawami z włókna szklanego. Renowację prawie 150-metrowego odcinka kanału wykonuje się w ciągu jednego dnia roboczego. Całe oprzyrządowanie do prowadzonych prac mieści się w jednej przyczepie samochodowej. Remont nie powoduje większych utrudnień dla kierowców – czasowo zajmowany jest tylko jeden pas jezdni. Ważne jest również to, że w trakcie prowadzonych prac mieszkańcy mogą swobodnie korzystać z toalet i łazienek, ponieważ nie odcina się odpływu ścieków z budynków.

 

Naprawa rur kanalizacyjnych

 

Naprawa rur kanalizacyjnych odbywa się w kilku etapach. Elastyczny rękaw wprowadza się do kanału umytego wodą pod wysokim ciśnieniem. Następnie rękaw napełnia się sprężonym powietrzem. Przez nadmuchany rękaw przeciąga się zestaw lamp ultrafioletowych. Pod wpływem światła ściany rękawa twardnieją. Na koniec pod ziemię kierowany jest zdalnie sterowany robot, który nawierca w nowym przewodzie otwory w miejscach, w których znajdują się boczne przyłącza kanalizacyjne z budynków.

 

Zobacz też:

 

Naprawa rur kanalizacyjnych

 

Tradycyjna naprawa rur kanalizacyjnych polega na odkopywaniu uszkodzonych rur i wymianie ich na nowe. Trwa to tygodniami, przy udziale wielu pracowników i licznych jednostek ciężkiego sprzętu (koparek, dźwigów, wywrotek), co jest uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców. Metoda „długiego rękawa” jest szybka i skuteczna, szczególnie na wąskich łódzkich ulicach. Na 2022 rok planowane jest wzmocnienie konstrukcji kanałów o długości ponad 3 km.

 

 

Prace naprawcze przy użyciu elastycznych rękawów mogą być prowadzone wyłącznie przy dodatnich temperaturach. Podczas mrozów pracownicy ZWIK zajmują się remontami podziemnych kolektorów zbudowanych z cegieł.

 

Urząd Miasta Łodzi

 

Sprawdź:

Produkty budowlane

Kanalizacja ogólnospławna i rozdzielcza – oddziaływanie na środowisko

Kanalizacja deszczowa – projektowanie z uwzględnieniem intensywności opadów

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in