Magistrala dla Pasma Pruszkowskiego w budowie

25.11.2020

Magistrala dla Pasma Pruszkowskiego pozwoli na drugostronne zasilanie w wodę mieszkańców warszawskiej dzielnicy Ursus, miast Pruszków i Piastów oraz gminy Michałowice. W Warszawie rozpoczęła się budowa pierwszego jej odcinka.

 

Magistrala dla Pasma Pruszkowskiego

 

Nowa magistrala dla Pasma Pruszkowskiego jest na etapie realizacji pierwszego odcinka w Warszawie. Obecnie woda do stołecznej dzielnicy Ursus, a także Pruszkowa, Piastowa i gminy Michałowice – tzw. Pasma Pruszkowskiego dostarczana jest za pośrednictwem magistrali wodociągowej w Alejach Jerozolimskich, wybudowanej w latach 70. XX wieku, oraz systemu magistral o mniejszych średnicach.

Realizacja zadania umożliwi budowę kolejnego elementu drugostronnego zasilania w wodę dla mieszkańców. Rozwój sieci wodociągowej na obszarze aglomeracji warszawskiej pozwala zabezpieczyć i uniezależnić dostawy wody do mieszkańców od jednego pasma przesyłu.

Kontrakt podzielony jest na dwa zadania. Główny zakres prac obejmuje budowę nowej magistrali wodociągowej żeliwnej o średnicy 800 mm i długości blisko 4,7 km oraz o średnicy 400 mm i długości prawie 1,6 km. Realizacja inwestycji będzie się odbywać na terenie trzech warszawskich dzielnic: Bemowa, Ursusa i Włoch. Trasa nowej magistrali będzie przebiegała w ulicach: Lazurowej od skrzyżowania z ul. Człuchowską, Al. 4 Czerwca 1989 roku, Chrościckiego, Pola Karolińskie, Cykady, Posagu 7 Panien, Gierdziejewskiego i Warszawskiej.

 

Magistrala dla Pasma Pruszkowskiego

 

Przygotowanie inwestycji było wyzwaniem ze względu na wysoki poziom urbanizacji terenu, sąsiedztwo strategicznych arterii komunikacyjnych i infrastruktury energetycznej. W trakcie prac projektowych konieczne było także wprowadzenie licznych zmian w przebiegu magistrali dla Pasma Pruszkowskiego z uwagi na planowane inwestycje kolejowe.

Podczas realizacji głównego zadania będą także prowadzone prace związane z przebudową istniejącej podziemnej infrastruktury wodnokanalizacyjnej oraz sieci gazowej.

Inwestorem zadania i zamawiającym prace jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Generalny wykonawca to IDS-BUD S.A., która odpowiada za część projektową. Roboty budowlane są realizowane przez konsorcjum firm DIM Construction Sp. z o.o. i MELIOREX Sp. z o.o.

Wartość kontraktu wynosi 48,6 mln zł netto. Magistrala dla Pasma Pruszkowskiego zostanie ukończona w IV kwartale 2023 roku.

 

Przeczytaj też: Inwestycje Wodociągów Białostockich

Zintegrowany system zarządzania w Wodociągach Puławskich

Wodociągi w Ząbkach z nowoczesnym monitoringiem

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.