Most w Liepe w Niemczech buduje Budimex

12.12.2022

Most w Liepe w Niemczech przeszedł z fazy projektowej do etapu budowy. Pierwszym etapem jest rozbiórka starej konstrukcji przeprawy.

 

Most w Liepe

 

Most w Liepe znajduje się w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Barnim, w pobliżu polskiej granicy. Przetarg na wyburzenie starej przeprawy i wybudowanie nowej o wartości 5,1 mln euro brutto wygrała firma Budimex pod koniec 2021 r. W grudniu 2022 r. wykonawca rozpoczął prace budowlane.

Most w Liepe położony jest w pobliżu jednej z największych podnośni statków w Europie. Przez tę miejscowość przepływa Kanał Odra-Havela, czyli bardzo ważna droga wodna, łącząca Odrę z siecią dróg wodnych w Niemczech. To właśnie tędy odbywa się transport stalowych części przeprawy, które powstają w Szczecinie. Pierwszym etapem prac budowlanych jest rozbiórka starej konstrukcji mostu.

 

Most w Liepe

 

– Naszym zadaniem jest wyburzenie starego mostu i wybudowanie nowego obiektu. Budowa ta stanowi dla nas duże wyzwanie. Ze względu na obszar ochrony przyrody transport materiałów na stronę południową musi odbywać się drogą wodną. Obecnie rozpoczynamy prace wyburzeniowe. Pierwszym krokiem jest wycięcie środkowego przęsła ustroju nośnego, które następnie zostanie opuszczone w całości przy pomocy systemu pras na pontony. Mamy tylko 48 godzin na wycięcie środkowego przęsła. Ten czas jest tak krótki, ponieważ nie możemy dłużej blokować drogi wodnej – mówi Denis Buchta, kierownik budowy Budimex Bau.

 

 

Na rynku niemieckim Budimex SA działa wspólnie ze spółką zależną Budimex Bau GmbH w obszarze budownictwa infrastrukturalnego oraz kubaturowego i przemysłowego. Budimex Bau może się pochwalić wygraniem kolejnych przetargów w tych obszarach. Budimex prowadzi inwestycje również w Czechach oraz Słowacji. W grudniu 2022 r. firma rozpoczęła prace przy budowie autostrady D1 Bratysława–Triblavina w Słowacji.

 

Przeczytaj też:

Most Stągiewny w Gdańsku otwarty

Budownictwo mostowe – nowe wytyczne rekomendowane przez Ministra Infrastruktury

Pierwszy w Polsce wiszący most dla wiewiórek

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in