Most w Grudziądzu przez Wisłę w remoncie

14.03.2023

Most w Grudziądzu przejdzie prace modernizacyjne, dzięki czemu pociągi pojadą nim szybciej. Zachowane zostaną też dobre parametry obiektu w przyszłości.

 

Most w Grudziądzu

 

Most kolejowo-drogowy w Grudziądzu przez rzekę Wisłę to 11-przęsłowy obiekt, liczący prawie 1100 m. Jest najdłuższą tego typu konstrukcją w kraju. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A rozpoczęły jego prace remontowe. Most im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu oraz dojazdy do niego będą miały wymienione tory kolejowe. Zostaną także wymienione mostownice. Naprawę przejdą elementy konstrukcji stalowej, która dodatkowo zostanie pokryta nową powłoką antykorozyjną. Zabudowane zostaną nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Efektem prac będzie zachowanie dobrych parametrów obiektu w przyszłości. Wyremontowany most w Grudziądzu zapewni sprawne i bezpieczne przejazdy pociągów, które pojadą po nim szybciej – do 80 km/h (obecnie do 50 km/h). Poprawi się także estetyka przeprawy.

Zakończenie pierwszego etapu prac i powrót pociągów na most im. Bronisława Malinowskiego zaplanowano na grudzień 2023 r. Remont wykona firma Intop Warszawa Sp. z o.o. za kwotę 40,374 mln zł netto ze środków budżetowych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Most w Grudziądzu

 

W 2024 r. ma zostać zrealizowany drugi etap prac remontowych, w tym poszerzenie chodnika do ciągu pieszo-rowerowego oraz kontynuacja robót naprawczych i zabezpieczenia antykorozyjnego stalowej konstrukcji przęseł.

PKP PLK S.A. w poprzednich latach wyremontowały podpory mostu w Grudziądzu. Za 21 mln zł netto m.in. wzmocniono fundamenty, zabezpieczono konstrukcję powłoką antykorozyjną oraz dokonano konserwacji łożysk.

 

Źródło: PKP PLK S.A.

Zdjęcia: Szymon Danielek/PKP PLK S.A.

 

Przeczytaj też:

Most w Niestępowie i w Rutkach w modernizacji

Most w Liepe w Niemczech buduje Budimex

Budownictwo mostowe – nowe wytyczne rekomendowane przez Ministra Infrastruktury

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.