MEW Zabrzeż – nowa instalacja hydroenergetyczna na Dunajcu

14.10.2021

Technologie i wyzwania związane z realizacją MEW Zabrzeż na rzece Dunajec.

 

Obecnie w Polsce funkcjonują 782 małe elektrownie wodne – MEW (stan na wrzesień 2021 r. wg URE), wykorzystujące ok. 17% dostępnego hydropotencjału. MEW Zabrzeż również się do nich zalicza. W 2020 r. MEW wyprodukowały najwięcej energii odnawialnej – ponad 146 GWh (do grupy małych instalacji zaliczane są obiekty o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW). Z tego źródła w ubiegłym roku pochodziło 43% energii wytworzonej przez wszystkie małe instalacje OZE (źródło: URE).

 

Zabrzeż

Fot. 1. Budynek MEW Zabrzeż

Uwarunkowania prawne rozwoju MEW

Aktualne warunki prawne sprzyjają powstawaniu nowych obiektów MEW. Obecna cena odkupu energii na poziomie 640 zł/MWh1 daje możliwość uzyskania konkurencyjnych stóp zwrotu z inwestycji. Gwarantowany przez państwo system odkupu energii po stałej cenie (indeksowanej o wskaźniki inflacji) przez okres 15 lat zapewnia niskie ryzyko biznesowe, co w połączeniu z bezpieczną i stabilną technologią stanowi wysoce korzystną opcję ulokowania wolnego kapitału. Ponadto MEW jako mikro i małe instalacje mają zapewniony szereg preferencyjnych warunków funkcjonowania na rynku, m.in. brak konieczności uzyskania koncesji, łatwiejsze przyłączenie do sieci czy zwolnienie z kosztów bilansowania handlowego. Jednak główną zachętą inwestycyjną jest program wsparcia stałych taryf gwarantowanych (FIT) oraz system dopłat do ceny rynkowej (FIP).

 

Inwestycja w branżę energetyki wodnej wiąże się jednak z dość skomplikowanym procesem formalno-prawnym, który może trwać nawet kilka lat. Nie zmienia to faktu, że zainteresowanie sektorem utrzymuje się na stałym poziomie i konsekwentnie, w sposób zrównoważony powstają kolejne obiekty na mapie Polski. Jednym z nich jest MEW Zabrzeż na rzece Dunajec.

 

Sprawdź:

Największe elektrownie świata. TOP 10

W wyrobisku kopalnianym powstanie zbiornik retencyjny Kotlarnia

O budowie zbiornika retencyjnego w Brańsku i retencjonowaniu wody w Polsce

Retencja korytowa w walce z suszą

Innowacyjne parki wodne pomagają w małej retencji

Zastosowanie urządzeń mikroretencyjnych w systemach odwodnienia miast

Dunajec – energetyczna rzeka

Dunajec, rzeka o charakterze górskim, na 17-kilometrowym odcinku stanowiąca granicę państwa, rozpoczyna swój bieg na Podhalu i powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca oraz Białego Dunajca. Oba cieki źródłowe Dunajca są zagospodarowane hydroenergetycznie. Czarny Dunajec dostarcza energii dla siedmiu, a Biały Dunajec dla trzech małych elektrowni wodnych.

Hydropotencjał samego Dunajca jest wykorzystywany przez sześć obiektów, wśród których są jedne z największych elektrowni wodnych w Polsce – EW Niedzica i EW Rożnów oraz elektrownie o mniej- szych mocach zainstalowanych – EW Sromowce i EW Czchów. Praca tych obiektów sprzężona jest bezpośrednio z funkcjonowaniem zapór przy dużych zbiornikach wodnych: J. Czorsztyńskim, Zbiorniku Sromowce, J. Rożnowskim, J. Czchowskim. Nad Dunajcem położone są również dwie małe elektrownie wodne: MEW Waksmund i MEW Świniarsko. Łączna moc zainstalowana wymienionych elektrowni to ponad 160 MW, z czego blisko 60% udziału mają obiekty należące do ZEW Niedzica. Nowo powstała MEW Zabrzeż jest czwartym, licząc od źródła, a w ogólnym podsumowaniu siódmym obiektem wykorzystującym bogaty potencjał hydroenergetyczny Dunajca.

 

W dalszej części artykułu:

Plan zagospodarowania terenu MEW Zabrzeż

Roboty hydrotechniczne w utrudnionych warunkach

Technologia hydroenergetyczna MEW Zabrzeż

 

 

1 Rozporządzenie Ministra Klimatu z 24 kwietnia 2020 r. w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2020 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2020 r.

 

Łukasz Kalina
Dział Rozwoju IOZE hydro

 

Czytaj również:

Aktywne przepławki dla ryb

Beton hydrotechniczny – projektowanie i wykonawstwo

Inwestycja hydrotechniczna w Makowie Mazowieckim

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.