LIXA – warszawski kompleks biurowy wchodzi w ostatni etap

04.05.2022

LIXA zostanie rozbudowana o dwa biurowce o łącznej powierzchni 29 000 m². Inwestor podpisał już umowę z generalnym wykonawcą.

 

LIXA

 

Kompleks biurowy LIXA zlokalizowany jest w pobliżu Ronda Daszyńskiego w Warszawie. W ramach inwestycji powstało już prawie 49 000 m² powierzchni biurowej, w tym najnowszy – oddany niedawno do użytku – budynek C. Niska zabudowa, zielone ogrody oraz tarasy o powierzchni ponad 5000 m² wyróżniają projekt od okolicznej zabudowy wysokościowej.

Inwestor Yareal rozpoczyna realizację dwóch ostatnich biurowców o łącznej powierzchni 29 000 m². Kompleks LIXA jest tworzony zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz standardami ESG. Konstrukcja będzie wznoszona z wykorzystaniem niskoemisyjnego betonu, co pozwoli ograniczyć ślad węglowy. Uchylne okna umożliwią ograniczone wykorzystywanie klimatyzacji, a wewnątrz budynków zostaną zamontowane szybkobieżne windy odzyskujące energię oraz nowoczesne oświetlenie LED. Woda z opadów będzie gromadzona i posłuży do nawadniania krzewów, bylin i trawników rosnących w obu ogólnodostępnych ogrodach. Na dziedzińcu powstanie oczko wodne.

Z kolei w podziemnej części inwestycji powstanie łącznie 217 miejsc parkingowych. Część z nich zostanie wyposażona w ładowarki do samochodów elektrycznych. Przewidziano także stojaki dla rowerów oraz prysznice i szafki dla najemców.

W ramach inwestycji deweloper dokończy przebudowę pasa drogowego ul. Kasprzaka z elementami infrastruktury miejskiej – chodnikami i zatokami parkingowymi oraz wyremontuje kolejne fragmenty ulic Giełdowej i Dorożkarskiej. Budowa będzie zasilana energią elektryczną wytwarzaną przez OZE.

LIXA utworzy zupełnie nowy kwartał miejski, łączący elastyczne i nowoczesne biura z usługami oraz terenami zielonymi. Trzy wzniesione dotychczas biurowce, zaprojektowane przez pracownię HRA Architekci, tworzą kampusowy zespół biurowy otaczający ogólnodostępny, zielony dziedziniec. Przez środek kompleksu już teraz przebiega pasaż LIXA City Gardens, czyli deptak, przy którym będą funkcjonowały kawiarnie, restauracje, usługi oraz sklepy. Właśnie po wschodniej stronie wybudowanego n deptaka rozpoczyna się budowa ostatnich etapów inwestycji.

Wszystkie istniejące budynki zostały certyfikowane w systemie zielonego budownictwa BREEAM, uzyskując ocenę Excellent. Również biurowce D i E zaprojektowano z założeniem certyfikacji na tym poziomie. Projekt LIXA zakłada uzyskanie certyfikatu WELL Health-Safety potwierdzającego, że kompleks spełnia wysokie wymagania dotyczące standardów i procedur bezpieczeństwa związanych z pandemią.

Generalnym wykonawcą ostatniej fazy inwestycji jest firma FineTech Construction Sp. z o.o. Zakończenie trwającej od 2019 r. budowy kompleksu biurowego w docelowych rozmiarach zostało zaplanowane na przełom 2023/2024 r.

 

Przeczytaj też:

Kompleks biurowy LIXA będzie większy

Kompleks biurowy Studio w Warszawie

LAKESIDE – nowy projekt biurowy w Warszawie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in