Farma wiatrowa Piotrków z pierwszą turbiną

04.05.2022

Farma wiatrowa Piotrków wyprodukuje 90 GWh rocznie. Ma być gotowa na jesieni 2022 r.

 

Farma wiatrowa Piotrków

 

Farma wiatrowa Piotrków jest zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim. Będzie się składać z 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Pierwsza z nich została właśnie posadowiona.

Projekt elektrowni wiatrowej TAURON kupił w grudniu 2020 r. poprzez nabycie spółki WIND T1, która rozwijała inwestycję o mocy 30 MW. Farma wiatrowa Piotrków wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi 35 tys. gospodarstw domowych. Realizacją zajmuje się Spółka TAURON Zielona Energia, która powołana została do budowy i rozwoju projektów OZE w koncernie.

Na budowę farmy przewożone są komponenty 14 kolejnych turbin. Transport komponentów z portu morskiego w Gdyni wiązał się z dużym wyzwaniem logistycznym. Pojedyncze śmigło wiatraka waży 8,2 t, ma długość 54 m, zaś po zmontowaniu średnica rotatora wynosi około 110 m. Natomiast sama gondola, do której montuje się łopaty wirnika, waży ok. 70 t.

– Możemy powiedzieć, że kolejny istotny krok budowy farmy wiatrowej w Piotrkowie został rzeczywiście zrealizowany. Powstała pierwsza turbina wiatrowa, takich turbin będzie zbudowanych jeszcze 14. Przy budowie farmy zaangażowany jest zespół projektowy w naszej spółce, a także ekipa ponad 100 osób na placu budowy – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Prace na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej rozpoczęły się na początku 2021 r., a ich zakończenie planowane jest na jesień 2022 r.

 

Farma wiatrowa Piotrków

 

W 2019 r. TAURON podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm w północnej Polsce. Firma aktualnie dysponuje dziewięcioma takimi elektrowniami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy ponad 380 MW. TAURON Zielona Energia kontynuuje proces pozyskiwania gruntów pod budowę nowych farm wiatrowych.

 

Czytaj także:

Fabryka fundamentów farm wiatrowych Mostostal

Kierunki rozwoju nowoczesnych farm wiatrowych

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku – projekt PGE, TAURONA i Enei

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in