Gorzkowice i Wilkoszewice mają nowoczesne dworce

03.06.2022

Gorzkowice i Wilkoszewice zyskały nowe dworce. Oba obiekty są niemal identyczne, a powstały jako Innowacyjne Dworce Systemowe w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023.

 

Gorzkowice

 

Gorzkowice i Wilkoszewice są położone w województwie łódzkim. W obu wsiach powstały nowe dworce. Obiekty zostały wzniesione od podstaw w formule typowych, modułowych Innowacyjnych Dworców Systemowych. Cechują się minimalistyczną formą z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Dworce Gorzkowice i Wilkoszewice mają praktycznie identyczne elewacje, ale różnią się one od siebie detalem – kolorem wykończenia wieży zegarowej. W Gorzkowicach elewacja jest koloru ceglastego, a w Wilkoszewicach – jasnoszarego.

W każdym z budynków całość funkcji dworcowych została umieszczona pod wiatą będącą jednocześnie jego zadaszeniem. Znajduje się tu otwarta poczekalnia, osłonięta z trzech stron, z kilkoma siedziskami. Dodatkowo zamontowano promienniki, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu termicznego podróżnych oczekujących na pociąg w miesiącach jesiennych i zimowych. Pod wiatą zlokalizowano również toalety, a także stojaki rowerowe i stację ich naprawy. Informacja o przyjazdach oraz odjazdach pociągów jest wyświetlana na nowoczesnych elektronicznych tablicach. Częścią dworca w Wilkoszewicach jest niewielki pawilon znajdujący się obok, który został przystosowany z wcześniejszego budynku. Znajduje się w nim stanowisko dla dróżnika.

Dworce Gorzkowice i Wilkoszewice zostały zaprojektowane jako proste, parterowe budynki, co w praktyce wyeliminowało bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnościami. Wykonano także ścieżki prowadzące oraz tablice dotykowe z planami obiektów dla osób niewidzących i niedowidzących.

Obiekty wyposażono w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Energooszczędne jest również oświetlenie budynków. Dla poprawy bezpieczeństwa na dworcach i wokół nich zainstalowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

Wokół budynków ułożono nowe chodniki, zamontowano elementy małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie), a także powstały nowe parkingi z miejscami przeznaczonymi dla osób z niepełnosprawnościami i dużych rodzin.

Budowa dworców w Gorzkowicach i Wilkoszewicach była realizowana w formule „projektuj i buduj”. Koszty inwestycji to odpowiednio 4,06 mln zł brutto i 3,97 mln zł brutto. Wykonawcą było konsorcjum firm Heli Factor Sp. z o.o. z Warszawy oraz Merx Sp. z o.o. z Białegostoku. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Źródło: PKP S.A.

 

Przeczytaj też:

Dolina Popradu zyska nowoczesne dworce

Dworzec w Sochaczewie w przebudowie

Dworzec Dębe Wielkie otwarty

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.