Dworzec w Sochaczewie w przebudowie

13.04.2022

Dworzec w Sochaczewie przejdzie gruntowną modernizację w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. Koszt inwestycji to 9 mln zł.

 

Dworzec w Sochaczewie

 

Dworzec w Sochaczewie przebuduje wyłoniony w przetargu wykonawca – firma SOCHBUD z Sochaczewa.

Dworzec w Sochaczewie został wybudowany w latach 1901–1903. Teraz przejdzie renowację, a także zostanie przystosowany do współczesnych standardów. Odnowiona, a więc wyczyszczona i naprawiona zostanie ceglana elewacja zabytku oraz detale architektoniczne. Wykonawca odtworzy także stolarkę okienną i drzwiową na wzór historycznej lub wykona jej renowację. Poszycie dachu będzie wymienione na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej. Na fasadzie budynku znajdzie się stylizowany zegara, a całość podkreśli iluminacja.

Wewnątrz dworca, na jego parterze zaprojektowano hol pełniący funkcję poczekalni z nowymi ławkami, gablotami z rozkładami jazdy pociągów, elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowym systemem informacji głosowej. W sąsiedztwie powstaną kasy biletowe, toalety, przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych.

Dzięki przebudowie dworzec w Sochaczewie stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzone usprawnienia, takie jak ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a oraz odpowiednio przystosowane toalety.

W ramach prac modernizacyjnych zaplanowano również ocieplenie dachu budynku od wewnątrz, zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej oraz energooszczędnego oświetlenia. W celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej wdrożony zostanie system BMS (Building Management System) zarządzający wszystkimi instalacjami i urządzeniami na dworcu. Zamontowane zostaną nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Dworzec w Sochaczewie zyska także przyjazne otoczenie. Przebudowany zostanie układ komunikacyjny przed budynkiem. Wzdłuż frontowej fasady pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Powstaną dwa wyspowe perony dla autobusów, postój taksówek, dziewięć miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych, oraz wiata rowerowa. Zabytkowa lokomotywa pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu. Zostanie uporządkowana zieleń przed dworcem, a także zamontowane będę elementy małej architektury – ławki, kosze, oświetlenie.

Koszt przebudowy dworca w Sochaczewie wyniesie 9 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 i dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin zakończenia przebudowy to wiosna 2023 r. Projekt powstał w pracowni Demiurg z Poznania.

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

 

Czytaj także:

Dworzec Dębe Wielkie otwarty

Dworzec w Kielcach – rusza przebudowa

Dworzec w Szepietowie otwarty

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.