Dworzec Dębe Wielkie otwarty

11.03.2022

Dworzec Dębe Wielkie jest kolejnym tego typu obiektem na Mazowszu zrealizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023.

 

Dworzec Dębe Wielkie to obiekt typowy o nowoczesnej, minimalistycznej i funkcjonalnej formie. Składa się z dwóch części. W pierwszej z nich znajduje się hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Cechuje go jasna kolorystyka oraz wielkoformatowe szklane witryny zapewniające duży dostęp światła dziennego do wnętrza. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajdują się toalety. W drugiej części dworca usytuowano natomiast lokal na wynajem. Na zewnątrz, pod zadaszeniem umiejscowiono ławki dla podróżnych, a także stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Dominantą architektoniczną w bryle nowego dworca jest wieża zegarowa o wysokości 8 m. Elewację dworca wykończono czerwoną rustykalną cegłą klinkierową.

 

Dworzec Dębe Wielkie

Fot. PKP S.A.

 

Nowy dworzec Dębe Wielkie wyposażono w wiele usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami: wyeliminowano bariery architektoniczne, wprowadzono oznakowanie w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz wykonano specjalnie dostosowane toalety. Dodatkowym rozwiązaniem ułatwiającym orientację w przestrzeni osobom niedowidzącym jest zastosowanie kontrastowej kolorystyki wykończenia wnętrz.

Dworzec Dębe Wielkie jest również ekologiczny i bezpieczny. Na jego dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 3 KWp, która wytworzy blisko 2700 kWh energii rocznie, co przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg na rok. W budynku zastosowano energooszczędne i w pełni zautomatyzowane oświetlenie. Do ogrzewania budynku służą natomiast pompy ciepła. Praca całości urządzeń i instalacji nadzoruje system BMS (Building Management System), którego zadaniem jest m.in. optymalizacja zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. Dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa dworzec wyposażono w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

W ramach prac zagospodarowano także bezpośrednie otoczenie obiektu. Wybudowano nową drogę dojazdową oraz chodnik od strony przystanku autobusowego. W sąsiedztwie dworca powstał parking dla 24 samochodów ze specjalnie wytyczonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi. Wytyczono również nowe chodniki ze ścieżkami prowadzącymi dla osób niedowidzących i niewidomych oraz uporządkowano zieleń.

Budowa nowego dworca Dębe Wielkie kosztowała łącznie 4,6 mln zł brutto (z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą była firma SKB S.A. Inwestycja została zrealizowana w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego według autorskiego pomysłu PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023.

 

Przeczytaj też:

Dworzec w Kielcach – rusza przebudowa

Dworzec w Szepietowie otwarty

Dworzec w Rzepinie w remoncie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.