Farma fotowoltaiczna Zwartowo – największa w Europie Środkowo-Wschodniej

12.01.2021

Farma fotowoltaiczna Zwartowo na Pomorzu o mocy 204 MW będzie największym kompleksem PV w tej części Europy.

 

Farma fotowoltaiczna Zwartowo o powierzchni 300 ha, równej 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim, o mocy 204 MW w pierwszej fazie inwestycji, a docelowo 390 MW, wytworzy w ciągu roku ok. 230 GWh zielonej energii. W perspektywie 2050 r. ograniczy emisję CO2 o 5 mln t, a jej wartość po zakończeniu budowy wyniesie blisko 200 mln euro. Będzie największą w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Farma fotowoltaiczna Zwartowo

Fot. gregroose – pixabay.com

 

Gigantyczna farma będzie zlokalizowana na Pomorzu, w miejscowości Zwartowo na terenie gminy Choczewo w powiecie wejherowskim. Wyprodukowana przez nią energia wystarczy do zasilenia 153 tys. gospodarstw domowych, co równa się zaspokojeniu potrzeb energetycznych mieszkańców miasta o wielkości Gdańska.

Projekt instalacji w Zwartowie przewiduje również utrzymanie biologicznej aktywności regionu. Decyzja środowiskowa dla tej inwestycji oznacza np. zgodę na wypas owiec i gęsi, a także na budowę pasieki.

Farma fotowoltaiczna Zwartowo zostanie wybudowana przez polską spółkę Respect Energy we współpracy z niemieckim koncernem Goldbeck Solar. Partnerstwo strategiczne Respect Energy S.A. (dawniej TRMEW Obrót S.A.) z Goldbeck Solar umożliwi coroczną budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 350 MW, co przekłada się na 1750 MW w ciągu 5 lat. 14 grudnia 2020 r. Urząd Regulacji Energetyki ogłosił wyniki aukcji na wsparcie dla OZE – wśród wygranych znalazł się projekt farmy w Zwartowie.

– Wraz z rozwojem rynku udział pojedynczej farmy będzie malał. Dlatego też istotne jest budowanie dużej ilości rozproszonych instalacji. W ciągu pięciu lat powstaną farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1750 MW, które wyprodukują ok. 2 TWh zielonej energii. To pozwoli już na zaspokojenie 1,5% popytu na energię elektryczną w Polsce – mówi Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy S.A.

Tak wielką skalę planowanych inwestycji umożliwia spółce partnerstwo strategiczne z niemieckim koncernem Goldbeck Solar, który od 2001 r. realizuje projekty instalacji fotowoltaicznych w 17 państwach na 4 kontynentach.

Budowa farmy fotowoltaicznej rozpocznie się w lutym 2021 r., a energia z niej popłynie do odbiorców już w I kwartale 2022 r.

 

Źródło: PAP MediaRoom

 

Czytaj także: Farma fotowoltaiczna w Jaworznie zaczęła pracę

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Energa buduje farmę fotowoltaiczną w Wielkopolsce

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in