Farma fotowoltaiczna na zrekultywowanym śmietnisku

21.11.2019

W Kobiernikach niedaleko Płocka powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW.

 

Farma fotowoltaiczna budowana jest na terenie zakładu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach. Panele są montowane na wyniesionych wysoko terenach zrekultywowanych kwater z odpadami. Ustawiono je w rzędach na stołach betonowych, a podparte są klasycznymi wspornikami. Łączna liczba paneli fotowoltaicznych to 3320 sztuk. Po uruchomieniu farmy dadzą moc około jednego megawata (dokładnie 996 kW).

 

 

Panele wyprodukowano w technologii monokrystalicznej. Są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne – wiatry i deszcze. Mają 25 lat gwarancji. Producent deklaruje, że po takim okresie nadal będą wytwarzać energię na wysokim poziomie. System dopełnia elektrownia wiatrowa (turbina wiatrowa) o mocy 20 kW, ustawiona na maszcie o wysokości 24 metrów nad poziomem terenu. Energia z niej będzie wykorzystywana do utrzymywania infrastruktury farmy.

 

Prąd wytworzony przez tę elektrownię fotowoltaiczną będzie wykorzystywany na potrzeby własne zakładu w Kobiernikach, a nadwyżki, których można spodziewać się głównie w okresie wiosenno-letnim, zostaną  przekazane do zewnętrznej sieci energetycznej. Jeśli zużycie energii w zakładzie Kobiernikach utrzyma się na obecnym poziomie, to roczny, planowany przychód z jej sprzedaży wyniesie około 80 tys. zł.

 

Budowa elektrowni rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku, a zakończenie zaplanowano na koniec lutego 2020. Koszt budowy to około 6,5 mln zł. Spółka PGO uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20 w wysokości blisko 1,5 mln zł.

 

 

Farma fotowoltaiczna Kobierniki:

  • liczba paneli: 3320 sztuk,
  • moc farmy: 1 MW,
  • powierzchnia farmy: 1,45 ha,
  • wysokość posadowienia farmy: 107-113 m n.p.m.,
  • moc turbiny wiatrowej: 20 kW,
  • wysokość turbiny wiatrowej: 29,5 m.

 

Urząd Miasta Płocka

 

Polecamy:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in