Farma Choszczno I – nowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 6 MW

31.03.2021

Farma Choszczno I to pierwsza farma fotowoltaiczna wybudowana przez spółkę TAURON Ekoenergia i drugi taki obiekt w Grupie TAURON.

 

Farma Choszczno I

 

Farma Choszczno I o mocy 6 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2,5 tys. gospodarstw domowych. Zlokalizowana jest w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim. Budowa rozpoczęła się w lutym 2020 roku. Montaż ponad 16 tys. modułów fotowoltaicznych trwał pięć tygodni od lipca zeszłego roku. Wykonano także prace elektryczne, takie jak dostawa oraz montaż stacji średniego napięcia i stacji kontenerowych, a także ułożono kable średniego napięcia.

Spodziewana roczna produkcja energii elektrycznej instalacji wynosi blisko 6 tys. MWh. Farma Choszczno I będzie działać do 2045 roku. To pierwsza farma wybudowana przez spółkę TAURON Ekoenergia i drugi taki obiekt w Grupie TAURON.

W lutym 2021 roku rozpoczęły się prace budowlane przy drugiej farmie fotowoltaicznej w Choszcznie. W ramach tego przedsięwzięcia powstaje elektrownia o mocy 8 MW, a pierwsza energia elektryczna popłynie z niej jeszcze w tym samym roku. Instalacje fotowoltaiczne w Choszcznie osiągną więc łączną moc 14 MW.

 

W grudniu 2020 roku TAURON zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy TAURON – TAURON PV. Program ten zakłada budowę farm o łącznej mocy blisko 150 MW. Będą one usytuowane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej – zazwyczaj obszary po byłych elektrowniach czy składowiskach odpadów paleniskowych.

Inwestycje w energetykę odnawialną są podstawą osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu TAURONA w perspektywie 2030 roku. Grupa za 10 lat planuje wytwarzać ponad 65% energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.

 

Przeczytaj też: Wpływ usytuowania oraz warunków środowiskowych na moc uzyskiwaną z instalacji fotowoltaicznej

Farma fotowoltaiczna Zwartowo – największa w Europie Środkowo-Wschodniej

Instalacja fotowoltaiczna w budynkach wielorodzinnych

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.