Piątkowska 133 – nowy budynek mieszkalny w Poznaniu

31.03.2021

Piątkowska 133 to nowy budynek mieszkalno-usługowy w dzielnicy Stare Miasto w Poznaniu o powierzchni użytkowej wynoszącej 1481,74 m².

 

Piątkowska 133

 

Inwestycja Piątkowska 133 zlokalizowana jest na skrzyżowaniu ulic św. Leonarda oraz ul. Piątkowskiej, na miejscu zdegradowanej przestrzeni, która była przez lata parkingiem. Powstało tu 14 mieszkań o powierzchni od 27 do 52 m² (w tym pięć dwukondygnacyjnych). Dla mieszkańców dostępne są miejsca parkingowe w podziemnej hali garażowej oraz komórki lokatorskie.

W obiekcie zastosowano m.in elewację z płyt włókno-cementowych, aluminiową stolarkę okienną, zewnętrzne żaluzje z możliwością sterowania ze smartfona oraz windę zjeżdżająca do garażu. Aluminiowe okna panoramiczne do poziomu posadzki wykonane zostały ze szkła trzyszybowego – mają podwyższoną izolacyjność akustyczną i termiczną. Zapewniono też dodatkowa ochronę budynku dzięki zastosowaniu wideodomofonów oraz monitoringu. Powierzchnia działki wynosi 927 m², zabudowy – 358,35 m², użytkowa budynku – 1481,74 m². Kubatura to 6085,39 m².

 

Piątkowska 133

 

Projekt inwestycji Piątkowska 133 zakładał dopasowanie się do istniejącego budynku, który ma dość rozrzeźbioną elewację oraz dach dwuspadowy asymetryczny. Wykonano zatem dachy strome, przełamane nowoczesnymi lukarnami. To połączenie tradycyjnego dachu i nowoczesnych elementów elewacji spowodowało nawiązanie dialogu z istniejącym budynkiem. Dzięki temu zabiegowi budynek też zmienia się wraz z kątem obserwacji. Okna zostały skomponowane również w tradycyjnym układzie, ale ich położenie zostało zaburzone. Dodatkowo zastosowano okna narożnikowe, które dodały lekkości i nowoczesności. Bryła została też wzbogacona o balkony, które ze względu na funkcję budynku pojawiają się od drugiej kondygnacji. Ich duży wysięg w połączeniu z subtelnym detalem powoduje mocne zróżnicowanie kondygnacji mieszkalnych. Dookoła okien zastosowano bardzo cienkie ramki stalowe, które dzięki wysunięciu poza lico elewacji wzbogacają kompozycję o światłocień. Wejście do budynku zostało wyróżnione przez zastosowanie kontrastowego koloru płyty i wsunięte do środka budynku, dzięki czemu powstał naturalny podcień.

 

Piątkowska 133

 

Funkcje obiektu podzielono piętrami. Na parterze i piętrze znajdują się lokale usługowe. Na kolejnych piętrach umiejscowiono mieszkania, które na ostatniej kondygnacji mają antresole pod dachem. Antresole doświetlone są oknami dachowymi, które w połączeniu z dużymi oknami zapewniają w mieszkaniach dużo dziennego światła o różnych kątach padania.

Inwestorem budynku jest Mromont. Projekt przygotowała pracownia Easst Architects.

 

Piątkowska 133

 

Zdjęcia: Przemysław Turlej

 

Czytaj także: Ziębicka 14 – nowe osiedle w Poznaniu

Mieszkania Cerisier Résidence w Poznaniu oddane do użytku

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.