Drucianka Campus – projekt mixed-use na warszawskiej Pradze

27.09.2022

Drucianka Campus powstanie w ramach rewitalizacji Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ. Znajdzie się tu 42 000 m² powierzchni biurowej oraz ponad 7500 m² powierzchni handlowo-usługowej.

 

Drucianka Campus

 

Nowa inwestycja Drucianka Campus jest zlokalizowana przy ul. Kijowskiej na terenie dawnej Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ (Drucianki), znanej też jako Belgijska Fabryka Drutu w Warszawie. Ten kompleks przemysłowy zaprojektowany został w 1899 r. przez wybitnego polskiego architekta Kazimierza Loewe i działał pod różnymi nazwami przez 101 lat, aż do 2000 r. Istniejąca zabudowa stanowi zwarty zespół złożony z jedno- i dwukondygnacyjnych obiektów fabrycznych z początku XX w., wpisanych do rejestru zabytków i ujętych w gminnej ewidencji zabytków. Najcenniejsze obiekty historycznego zespołu stanowią przykład architektury przemysłowej wykorzystującej ceglany detal architektoniczny czerpiący z form neogotyckich.

 

Drucianka Campus

 

Realizacja Drucianka Campus zakłada rewitalizację tych zabytkowych obiektów i uzupełnienie zabudowy nowoczesną, lekką architekturą, skomponowaną w sposób pozwalający na wyeksponowanie odrestaurowanych obiektów historycznych. Inwestycję utworzą 3 sześciokondygnacyjne budynki biurowe oraz adaptowane do nowych funkcji obiekty zabytkowej fabryki. Zabudowę dopełnią pełne zieleni przestrzenie publiczne placów i ciągów pieszych, które w powiązaniu z funkcjami usługowymi umożliwią korzystanie z ogródków gastronomii, aktywny wypoczynek, rekreację oraz organizację plenerowych wydarzeń.

Drucianka Campus będzie innowacyjnym kampusem mixed-use, w którym znajdzie się 42 000 m² powierzchni biurowej oraz ponad 7500 m² dodatkowej powierzchni przeznaczonej na część handlową, usługową oraz eventową. Będzie to przestrzeń biurowa klasy A.

 

Drucianka Campus

 

Projekt został przygotowany zgodnie z zasadami nowoczesnego, budownictwa zrównoważonego. Już na etapie prac koncepcyjnych uwzględniono w nim standardy zgodne z polityką ESG wdrażaną w firmie Liebrecht & wooD – inwestorze kompleksu. Druciankę Campus wyróżniać będzie dbałość o ochronę środowiska i energooszczędność, jak również o aspekty społeczne. Projekt będzie miał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding.

Inwestycja znajduje się przy Trasie Świętokrzyskiej na warszawskiej Pradze Północ. Bliskie sąsiedztwo kluczowego węzła komunikacyjnego, jakim jest Dworzec Wschodni, zapewnia dostęp do licznych linii: kolejowych, tramwajowych, autobusowych, a już wkrótce – także III linii metra.

 

 

Na terenie dawnej Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ trwają przygotowania do rewitalizacji i budowy – prowadzone są m.in. prace związane z zabezpieczeniem zabytkowych budynków oraz czyszczeniem i odzyskiwaniem cegieł. Niedługo rozpocznie się także realizacja ściany szczelinowej parkingu podziemnego oraz prace ziemne.

Projekt Drucianka Campus realizowany będzie w formule construction management polegającej na wybieraniu wyspecjalizowanych firm do poszczególnych zadań budowlanych. Realizacja potrwa około 2,5 roku, a koszt całej inwestycji wyniesie blisko 150 mln euro. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Juvenes Projekt.

 

Przeczytaj też:

LIXA – warszawski kompleks biurowy wchodzi w ostatni etap

Alzare Office – kameralny biurowiec w Gdańsku

Biurowiec K2 w Gdyni oddany do użytku

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in