Budownictwo energetyczno-przemysłowe w Polsce 2021-2026. Raport

06.07.2021

Realizacja 170 inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce warta jest 253 mld złotych.

 

Jak wynika z raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Budownictwo energetyczno-przemysłowe w Polsce 2021-2026”, szacunkowa wartość 170 realizowanych i planowanych największych inwestycji to 253 mld zł, z czego 30 mld zł (12% całości) przypada na inwestycje w budowie, a 223 mld zł na inwestycje będące na etapie przetargu, planowania lub wstępnej koncepcji. Tak znacząca dysproporcja pomiędzy wartością inwestycji w realizacji a planowanymi świadczy o ogromnym potencjale rozwoju tego segmentu budownictwa.

 

budownictwo energetyczno przemysłowe

Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. stock.adobe/Mike Mareen

 

Całkowite roczne przychody analizowanych w raporcie 80 największych wykonawców energetyczno-przemysłowych w Polsce wynoszą 32 mld zł, z czego blisko 20 mld zł (ponad 60% przychodów ogółem) przypada na segment szeroko rozumianych inwestycji energetyczno-przemysłowych, czyli bloków energetycznych, spalarni odpadów, elektrociepłowni, kotłowni, specjalistycznych instalacji przemysłowych, odnawialnych źródeł energii oraz sieci przesyłowych.

 

Sprawdź też:

W Olsztynie powstanie nowoczesna elektrociepłownia

Nowa elektrociepłownia gazowa w Przemyślu

Produkty budowlane

Nowy kocioł w Elektrociepłowni Żerań

CBR PKN Orlen w Płocku gotowe

 

Rynek budownictwa energetyczno-przemysłowego nie jest rynkiem bardzo skoncentrowanym. Z grupy 80 analizowanych firm, 5 największych wykonawców posiada blisko 40% rynku, czołowe 10 podmiotów odpowiada za ponad połowę rynku, a na 20 wiodących firm przypada dwie trzecie 67% rynku.

 

W latach 2017-2019 średnia rentowność netto w grupie 80 wykonawców wyniosła 1,3%, na co wpłynęły problemy finansowe kilku istotnych wykonawców. Jak wynika z analizy wyników finansowych największych wykonawców, w 2020 r. rentowność netto branży uległa wyraźnej poprawie, osiągając poziom nieco ponad 2%.

 

 

Z uwagi na zakończone lub kończące się inwestycje w nowe bloki energetyczne, w najbliższych trzech latach wartość rynku istotnie się nie zmieni. Zmianie ulegnie natomiast struktura branżowa – coraz bardziej istotnym elementem rynku będą odnawialne źródła energii. Co istotne, od jakiegoś czasu zaobserwować można znaczące zainteresowanie dużymi projektami fotowoltaicznymi i wiatrowymi ze strony nie tylko inwestorów prywatnych lecz także koncernów państwowych.

 

Bartłomiej Sosna, Ekspert rynku budowlanego, Spectis

 

Zobacz też:

Blok energetyczny w Jaworznie o mocy 910 MW

Morskie elektrownie wiatrowe – technologia, ekonomia, gospodarka

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in