Biurowiec Aleja Pokoju 81 w Krakowie gotowy

17.12.2021

Biurowiec Aleja Pokoju 81 został oddany do użytku. Budowa inwestycji trwała niecałe dwa lata.

 

Biurowiec Aleja Pokoju 81

 

Biurowiec Aleja Pokoju 81 w Krakowie to pięciokondygnacyjny budynek biurowy klasy A z podziemnym parkingiem. Całkowita powierzchnia użytkowa inwestycji wynosi ponad 12 000 m², z czego 8 400 m² przeznaczonych jest na wynajem. Na parterze ulokowano reprezentacyjne lobby oraz lokale usługowo-handlowe o łącznej powierzchni 800 m².

Biurowiec ma ciekawą bryłę i wielopłaszczyznową elewację z licznymi załamaniami, które tworzą kolejne plany oraz wnętrza.

– Budynek składa się z dwóch rozsuniętych prostokątów, które łączą się na przeciwległych końcach, tworząc centralny punkt obiektu, jego trzon komunikacyjny. Kształt budynku częściowo wynika z układu zagospodarowania działki, gwarantując jednocześnie dobre doświetlenie przestrzeni najmu w każdym punkcie – mówi Wojciech Witek z pracowni Iliard Architecture & Interior Design odpowiedzialnej za projekt biurowca.

 

Biurowiec Aleja Pokoju 81

 

Biurowiec Aleja Pokoju 81 ma ciemną fasadę, wykończoną okładziną aluminiową. Ciemna kolorystyka przełamana jest pastelowymi brązami w przestrzeniach międzyokiennych. Brązy nawiązują do drewnianych elementów budynków sąsiedniego osiedla mieszkaniowego. Dodatkowe efekty wizualne w postaci odbić zapewnia w pełni przeszklona środkowa część obiektu.

Na parterze budynku znajduje się przestronne lobby. Dzięki zastosowaniu górnych świetlików dachowych jest ono optymalnie doświetlone. Wykończenie tej przestrzeni to przeszklenia, ceramiczna posadzka w kolorze betonu, a także czarne i drewniane elementy na ścianach oraz suficie.

Inwestycja ma bardzo dobre parametry akustyczne fasady, ze względu na to, że w jej pobliżu przebiega ruchliwa ulica, generująca hałas. Zastosowano więc produkty o wysokich osiągach akustycznych, w szczególności szkło.

Niewielka działka budowlana była dla architektów niewątpliwym wyzwaniem. Musiała bowiem na niej powstać także droga na potrzeby obsługi komunikacyjnej oraz bezpieczeństwa pożarowego. Aby zajmowała jak najmniej terenu, częściowo przechodzi ona przez otwarty garaż i parking.

 

Biurowiec Aleja Pokoju 81

 

– Wykorzystując ukształtowanie terenu i jego delikatny spadek, postanowiliśmy podnieść budynek o kilka centymetrów. Dzięki temu odsłoniliśmy garaż podziemny od strony południowej, co pozwoliło nam na zaprojektowanie go w układzie otwartym, wentylowanym naturalnie. Brak konieczności wyposażania garaży w wentylację oddymiającą znacząco obniżył koszty realizacji – mówi Andrzej Gacek, architekt prowadzący projekt z ramienia Iliard Architecture & Interior Design.

Biurowiec Aleja Pokoju 81 zlokalizowany jest w pobliżu dużego osiedla mieszkaniowego, którego budowę deweloper ATAL realizował równolegle do biurowca. Stanowi on barierę akustyczną między budynkami mieszkalnymi a ruchliwą Aleją Pokoju. Ciemna kolorystyka budynku nawiązuje do estetyki osiedla. Równocześnie nadaje spójność pierzei, która powstała wzdłuż ulicy.

Realizacja biurowca trwała od sierpnia 2019 r. do kwietnia 2021 r. Deweloperem inwestycji jest Atal SA, a generalnym wykonawcą – Atal Construction Sp. z o.o. Projekt architektoniczny (koncepcja architektoniczna, koncepcja wielobranżowa, projekt budowlany, projekt wykonawczy, nadzór autorski): Iliard Architecture & Interior Design.

 

Czytaj także:

Nowa siedziba BNP Paribas Fortis w Brukseli

Malta Office Park z certyfikatem BREEAM In-Use v.6 2020 International

Kompleks biurowy Studio w Warszawie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.