Nowa siedziba BNP Paribas Fortis w Brukseli

16.12.2021

BNP Paribas Fortis zyskał nową siedzibę w Brukseli. Jest to budynek w standardzie pasywnym o ciekawej architekturze.

 

BNP Paribas Fortis

 

Siedziba główna BNP Paribas Fortis mieści się w Warandebergu w centrum Brukseli. Obiekt zajmuje powierzchnię ponad 100 tys. m² i jako budynek pasywny spełnia najwyższe standardy innowacji i ekologiczności. Budynek ma 9 kondygnacji naziemnych i 5 podziemnych. Zapewnia 4100 miejsc pracy.

 

BNP Paribas Fortis

 

Budynek BNP Paribas Fortis charakteryzuje się śmiałą i futurystyczną fasadą składającą się z pionowych kolumn wykonanych w białym, prefabrykowanym betonie pochodzącym z zielonych kruszyw. Szkielet jest samonośną konstrukcją pokrywającą szklaną fasadę. Zielone minerały pochodzące z norweskiego kamieniołomu wpływają na wyjątkowy charakter każdej z kolumn, dzięki czemu cała elewacja nabiera mineralnego wyglądu, a efekt ten jest jeszcze bardziej widoczny w świetle słonecznym.

Brukselska siedziba banku jest obiektem pasywnym, a więc wykorzystano w niej szereg ekologicznych rozwiązań. Zastosowano instalację fotowoltaiczną na dachu oraz sezonowy zasobnik energii cieplnej (STES). Zainstalowano także pompy ciepła. Bardzo dobra szczelność budynku w połączeniu z innowacyjnym systemem komfortu termicznego eliminuje konieczność stosowania paliw kopalnych, co znacznie zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Obiekt został certyfikowany w systemie BREEAM na poziomach „Excellent” oraz „Passive House”.

 

BNP Paribas Fortis

 

Inwestycja była prowadzona przez Eiffage Benelux. Projekt architektoniczny powstał w pracowniach Baumschlager Eberle, Styfhals & Partners i Jaspers-Eyers Architects. Budowa trwała 4 lata. Budynek o tak dużej kubaturze stwarzał wiele wyzwań.

 

Przeczytaj też:

Malta Office Park z certyfikatem BREEAM In-Use v.6 2020 International

Wieżowiec Pi – najwyższy drewniany budynek w Szwajcarii

Kompleks biurowy Studio w Warszawie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in