Wieżowiec Pi – najwyższy drewniany budynek w Szwajcarii

30.08.2021

Drewniany wieżowiec Pi w Szwajcarii będzie mieć 80 m, konstrukcję o 34% lżejszą od budynku ze stali i o 17% niż hybrydowe drewniane wieżowce.

 

wieżowiec Pi

 

Wieżowiec Pi ma być najwyższym drewnianym budynkiem w Szwajcarii i jednym z najwyższych tego typu na świecie. Rekord wysokości należy obecnie do wieży Mjos w Brumunddal w Norwegii, mierzącej 85,4 m. Imponujące wysokością drewniane budynki znajdują się także m.in. w Austrii, Kanadzie czy Francji.

Wieżowiec Pi jest realizowany jest przez firmę Implenia dla Urban Assets Zug AG. Będzie mieć 28 kondygnacji i 80 m wysokości. Został zaprojektowany tak, aby ograniczyć wykorzystywanie materiałów nieodnawialnych konstrukcji nośnej o 34% w porównaniu do budynków ze stali i 17% w odniesieniu do dotychczasowych hybrydowych obiektów, w których część funkcji nośnej przejmuje betonowy rdzeń. Udało się to osiągnąć dzięki konstrukcji opartej m.in. na wewnętrznej i zewnętrznej drewnianej ramie oraz specjalnych drewniano-betonowych płytach. Dzięki temu budowa wysokościowca będzie miała znacznie mniejszy wpływ na środowisko.

Innowacyjne technologie wykorzystywane w projekcie wieżowca Pi podlegają intensywnym testom. W ich wyniku potwierdzono m.in. niezawodną stabilność, odporność na wibracje i przenoszenie dźwięku przez nowatorski system sufitowy. Badania te, oprócz potwierdzenia bezpieczeństwa i wysokiej jakości konstrukcji, mają także na celu zapewnienie efektywnej realizacji i logistyki, aby uniknąć np. nieprzewidzianych opóźnień.

– Choć wysokość drewnianych wieżowców jest wyrazistym aspektem i wskazuje na zaawansowanie technologii, warto zwrócić uwagę na inne wyróżniki. Szwajcarski projekt dzięki znacznemu ograniczeniu ciężaru konstrukcji nośnej już na etapie budowy pozwoli zmniejszyć ilość pracy i ograniczyć ilość nieodnawialnych materiałów niezbędnych do jego powstania. Energii też będzie potrzeba mniej, a oszczędność CO2 to aż 1700 ton. Do tego dojdzie jeszcze 3333 ton CO2, które pozostaną przechowane w drewnie jako materiale budowlanym – mówi Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Budowa wieżowca Pi ma się rozpocząć w 2022 r.

 

Czytaj także:

Hypérion – najwyższy drewniany wieżowiec Francji oddany mieszkańcom

Drewniane budynki mieszkalne – rozwiązania konstrukcyjne

Budynki drewniane coraz popularniejsze w Polsce

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in