Beton o obniżonym śladzie węglowym

30.08.2021

Beton o obniżonym śladzie węglowym to wspólna innowacja firm Skanska i CEMEX wprowadzona podczas budowy biurowca P180 w Warszawie.

 

Beton o obniżonym śladzie węglowym Vertua® plus charakteryzuje się emisyjnością o średnio 42% mniejszą niż betonu o tradycyjnej recepturze. Nowy produkt został wprowadzony na rynek przez spółkę biurową Skanska wraz z producentem i dostawcą materiałów budowlanych – firmą CEMEX. Beton o obniżonym śladzie węglowym po raz pierwszy wykorzystano przy realizacji warszawskiego projektu dewelopera – w budynku biurowym P180 przy metrze Wilanowska w Warszawie.

 

Beton o obniżonym śladzie węglowym

Biurowiec P180

 

Przy budowie P180 wykorzystano dotąd blisko 3500 m³ betonu o obniżonej emisji CO2. Dzięki temu zredukowano poziom dwutlenku węgla potrzebnego do wytworzenia tej ilości betonu o średnio 42% w porównaniu do tradycyjnego betonu wykonanego na najbardziej popularnym cemencie CEM I 42,5R. Ilość zredukowanego w ten sposób dwutlenku węgla odpowiada okrążeniu Ziemi wzdłuż równika przez samochód osobowy (napędzany benzyną) aż 42 razy (kalkulacja wykonana wg BEIS, 2019, Greenhouse gas reporting: conversion factors 2019).

Beton o obniżonym śladzie węglowym (mniejsza emisja dwutlenku węgla przy produkcji) powstaje w złożonym procesie, na który składa się wiele czynników produktowych i produkcyjnych, m.in.: specjalna receptura, wykorzystanie cementu o niskim śladzie węglowym i lokalnych surowców, stosowanie paliw alternatywnych (na etapie produkcji) oraz dodatków mineralnych do cementu.

 

Beton o obniżonym śladzie węglowym

Budowa biurowca P180, w trakcie której zastosowano beton o obniżonym śladzie węglowym

 

Systematyczne rozrastanie się aglomeracji miejskich i powstawanie nowych inwestycji jest związane z emisją gazów cieplarnianych. Jednocześnie Unia Europejska w ramach Nowego Zielonego Ładu będzie nakładała na kraje członkowskie coraz więcej obowiązków związanych z ograniczeniem emisji CO2. To działanie ma zapewnić ograniczenie ocieplania się klimatu i odpowiedź na potrzebę budowania miast z wykorzystaniem niskowęglowych technologii. Procentowy udział betonu w tzw. wbudowanym śladzie węglowym budynków Skanska, spośród wszystkich następujących grup materiałowych – stal, aluminium, szkło, ceramika – wynosi około 56%.

Skanska ma na swoim koncie wiele innych realizacji wpisujących się w nurt zrównoważonego rozwoju. Są to m.in. budynki zasilane w 100% poprzez odnawialne źródła energii, takie jak Centrum Południe we Wrocławiu czy biurowiec Wave w Gdańsku. Spółka pracuje również nad różnymi „zielonymi” innowacyjnymi. Przykładowo, dzięki nawiązanej w 2018 r. współpracy z Saule Technologies, rozpoczęto testowanie fotowoltaicznych ogniw z perowskitu. Wykonane z nich ogniwa dorównują już wydajnością ogniwom krzemowym. Są elastyczne, bardzo cienkie, lekkie i półprzejrzyste. Zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem. Rozwiązanie zastosowano w warszawskim biurowcu Spark, a następnie uruchomiono pilotażową linię produkcyjną umożliwiającą produkcję ogniw w większym formacie.

 

Przeczytaj też:

Strategia „Zielony ład” a przyszłość sektora cementowo-betonowego

Pierwszy w Polsce beton zeroemisyjny i niskoemisyjny

Beton, który walczy ze smogiem

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in