Pachnący asfalt

30.08.2021

Pachnący asfalt to innowacja powstała we współpracy firm Budimex i LOTOS Asfalt. Pierwsze testy asfaltu o obniżonej intensywności zapachowej wypadły obiecująco.

 

Pachnący asfalt

 

Choć związki lotne uwalniające się z typowego gorącego asfaltu stosowanego do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych nie są szkodliwe dla człowieka, to charakteryzują się specyficznym zapachem, dlatego Budimex i LOTOS Asfalt wyprodukowały pachnący asfalt.

Asfalt drogowy 35/50 o obniżonej intensywności zapachowej powstał na bazie technologii opracowanej przez LOTOS Asfalt podczas wdrożenia asfaltu przemysłowego PS 95/35 S.

– Nasza firma szczególnie dba o środowisko naturalne i komfort pracowników, a politykę zrównoważonego rozwoju realizuje z sukcesem od wielu lat poprzez produkcję, wdrażanie i promowanie innowacyjnych ekologicznych produktów do budowy dróg. Do oceny nowego wyrobu podeszliśmy w oparciu o posiadane doświadczenie z asfaltem PS 95/35 S. Dodatek zastosowany w asfalcie o obniżonej intensywności zapachowej stanowi mieszaninę naturalnych i syntetycznych olejków eterycznych i ma przyjemny kwiatowy aromat – mówi Cezary Godziuk, prezes zarządu spółki LOTOS Asfalt.

Związki zawarte w zastosowanym dodatku działają dwutorowo. Większość aktywnych związków stanowi neutralizator zapachu, wchodząc w reakcje w substancjami odorotwórczymi, obecnymi w oparach asfaltu, wskutek czego redukują ich lotność. Pozostałe związki wywołują charakterystyczny zapach, inny niż typowy asfalt naftowy. Po zastosowaniu odpowiedniego udziału środków aktywnych, redukcji ulega stężenie związków złowonnych w oparach asfaltu stosowanego w temperaturach technologicznych przy budowie dróg.

Podczas realizacji dostawy przedwdrożeniowej zostały wykonane badania porównawcze asfaltów oraz pełne badania wyrobu o obniżonej intensywności zapachowej (badania typu). Wyniki potwierdziły zgodność z normą PN-EN 12591 i nie zaobserwowano istotnych różnic w charakterystyce wyrobu.

Pierwsze testy mieszanki mineralno-asfaltowej bezwonnej wypadły obiecująco. Pachnący asfalt został odebrany pozytywnie przez pracowników podczas produkcji i wbudowywania MMA z tym asfaltem.

– Praca z mieszanką zawierającą asfalt o obniżonej intensywności zapachowej była inna, tj. wyraźne dało się odczuć, że nie ma charakterystycznego zapachu tradycyjnego asfaltu. Miejscami było czuć zapach kwiatów, co sprawiało, iż praca była przyjemniejsza – mówi Sławomir Szpak, zastępca kierownika robót z Budimex SA.

Budimex rozważa wprowadzenie pachnącego asfaltu na szerszą skalę.

– Jest to obiecujący produkt wpisujący się także w zielony i ekologiczny trend w budownictwie. Obecnie trwają badania i analizy laboratoryjne mieszanki mineralno-asfaltowej, która zawierała ten specjalny asfalt – mówi Łukasz Bargenda, dyrektor zespołu laboratoriów Budimex.

 

Przeczytaj też:

Asfalty HiMA – trwalsze i tańsze drogi?

Jak dobrać asfalt do nawierzchni drogowej. Metoda Superpave

Asfalt narzutowy (porowaty) – metoda tłumienia hałasu na drogach szybkiego ruchu

Beton o obniżonym śladzie węglowym

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in