Hypérion – najwyższy drewniany wieżowiec Francji oddany mieszkańcom

02.07.2021

Hypérion zrealizowano we francuskim Bordeaux. To 17-kondygnacyjny budynek o wysokości 50 metrów. Wykonany został w technologii betonowo-drewnianej. Budynek został uznany przez władze państwowe za wzorcową technologię budowlaną na rzecz zrównoważonego miasta i uzyskał złotą nagrodę BIM d’Or 2019 za projekt realizowany w technologii BIM

 

Inwestycja rozpoczęła się w roku 2015 wraz z ogłoszeniem przez Zakład Publiczny Zagospodarowania Przestrzennego dzielnicy Bordeaux Euratlantique (Établissement public d’aménagement, EPA) konkursu na projekt budowy wieżowca w technologii drewnianej, o wysokości przewyższającej wszystkie konstrukcje tego typu wybudowane do tej pory na terytorium Francji. Ten strategiczny projekt realizowano w ramach tzw. operacji na rzecz interesu narodowego (Opération d’intérêt national, OIN), a jego celem było wsparcie rozwoju francuskiego sektora drewna budowlanego.

 

Hypérion

 

Zobacz:

Drewniane budynki mieszkalne – rozwiązania konstrukcyjne

Budynki drewniane coraz popularniejsze w Polsce

Ciągła Ścieżka Obciążenia i jej znaczenie dla konstrukcji budynków szkieletowych

Przemysł drzewny i budownictwo drewniane reprezentowane w parlamencie

 

Eiffage Construction zrealizował budowę wieżowca przy użyciu innowacyjnej technologii budowlanej polegającej na wykonaniu 3-kondygnacyjnej podstawy i trzonu betonowego oraz konstrukcji drewnianej z belek z drewna warstwowego klejonego, stropów drewnianych warstwowych łączonych poprzecznie oraz 304 ścian o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Do budowy tego obiektu, częściowo z elementów prefabrykowanych, wykorzystano ponad 1500 komponentów wykonanych poza placem budowy, w tym zmontowane w zaledwie 5 miesięcy elementy elewacyjne wyprodukowane w zakładach firmy Savare, wchodzącej w skład grupy Eiffage.

 

Hypérion

 

Do wybudowania wieżowca potrzebnych było 1 400 m³ certyfikowanego drewna litego pochodzącego z lokalnych upraw leśnych regionu Nowej Akwitanii. Takie podejście do materiałów to wynik zobowiązania Eiffage do prowadzenia działań proekologicznych i stosowania materiałów certyfikowanych dostępnych lokalnie. Odpady drewniane zostały wykorzystane w ramach platformy budowlanych usług wzajemnych Noé, pierwszej tego typu struktury optymalizującej zaopatrzenie placów budowy, wprowadzonej przez spółki Eiffage i Suez w roku 2018.

 

Obiekt charakteryzuje się efektywnością energetyczną E3C2 i stanowi najlepszy przykład strategii niskoemisyjnej grupy Eiffage. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu wieżowiec Hypérion zmagazynuje przez okres swojego życia co najmniej 1400 ton CO2, to znaczy ilość porównywalną do ilości energii zużytej przez budynek o takiej wielkości w ciągu 9 lat.

 

Wieżowiec Hypérion zaprojektowany przez architekta Jean-Paul Viguiera jest elementem większego projektu zabudowy mieszanej składającej się czterech budynków, w których znajdują się 182 lokale mieszkalne, 151 miejsc parkingowych, powierzchnie handlowe (360 m2) i powierzchnie biurowe (3 820 m2).

 

Eiffage

 

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in