Złącza ciesielskie – rodzaje, błędy w montażu

19.12.2021

Wiele bardzo dobrych złączy ciesielskich skutkiem niepoprawnego montażu nie spełnia swojej podstawowej funkcji – przenoszenia obciążeń.

 

Metalowe złącza ciesielskie są od lat jednymi z podstawowych materiałów współczesnych cieśli budowlanych. Stosowane są w tradycyjnych więźbach dachowych, nowoczesnych więźbach prefabrykowanych, domach szkieletowych i wszelkich innych konstrukcjach drewnianych. Dzięki stosowaniu metalowych złączy jesteśmy w stanie w dużym stopniu zwiększyć nośność i trwałość całej konstrukcji. Warunek jest jeden, złącze to musi zostać właściwie zastosowane i zamontowane. Jednak w wielu przypadkach tak się nie dzieje i dużo bardzo dobrych złączy z powodu niepoprawnego montażu nie spełnia swojej podstawowej funkcji – przenoszenia obciążeń. Błędy w montażu złączy zdarzają się niestety bardzo często. Część z nich ma niewielki wpływ na bezpieczeństwo konstrukcji, inne w drastyczny sposób zmniejszają nośności połączeń i mogą być przyczyną awarii budynku. Po wielu wizytach na budowach mogę z przykrością stwierdzić, że na większości z nich zdarzają się nagminnie mniejsze lub większe błędy, bez względu na to czy mamy do czynienia z budową domu jednorodzinnego czy bardzo wymagających obiektów, jak hale sportowe. Choć uczciwie trzeba przyznać, że w profesjonalnych firmach zatrudniających doświadczonych monterów, którzy na co dzień się zajmują złączami, błędy zdarzają się znacznie rzadziej i nie są na tyle poważne, żeby zagrażały bezpieczeństwu konstrukcji. Na pewno jest to też wynikiem dokładnego nadzoru zarówno wewnątrz firmy, jak i ze strony generalnego wykonawcy czy inwestora. Niestety na małych budowach sprawa wygląda znacznie gorzej.

 

złącza ciesielskie

Fot. 1. Błędnie zamontowane złącza ciesielskie

 

Zobacz też:

Drewniane budynki mieszkalne – rozwiązania konstrukcyjne

Wymiarowanie połączenia krokiew-murłata w przypadku dachów rozporowych

Tradycyjne więźby dachowe domów jednorodzinnych

Złącza ciesielskie zamontowane za pomocą niewłaściwych łączników

Jeżeli miałbym wskazać jeden najpopularniejszy i najbardziej niebezpieczny błąd, byłby to błąd polegający na montażu złączy przy użyciu niewłaściwych łączników (gwoździ, wkrętów). Występuje on na większości polskich budów i niestety nie jest to błąd, który można przemilczeć. Dlaczego stosowanie właściwych łączników jest takie ważne? Dlatego że nośność połączenia z wykorzystaniem złącza ciesielskiego w bardzo dużym stopniu zależy od nośności zastosowanych łączników. Co z tego, że stosujemy najlepsze złącza na świecie, jeżeli jednocześnie stosujemy najgorsze łączniki. Pamiętajmy, że złącza ciesielskie są częścią systemu połączeń konstrukcji drewnianych. Dwa podstawowe elementy tego systemu to złącze i odpowiednie łączniki, z reguły odpowiednie gwoździe. Aby zapewnić pełną nośność połączenia, tj.taką, jaka została potwierdzona badaniami wytrzymałościowymi, musimy zastosować odpowiednie łączniki. W przeciwnym razie nośność połączenia może być kilkakrotnie (!) niższa niż ta, którą założył konstruktor podczas projektowania, a to już prosta droga do awarii. Po kilkunastu latach wizyt na budowach ze smutkiem stwierdziłem, że podstawowymi łącznikami stosowanymi do złączy ciesielskich są łączniki przedstawione na fot. 2 (według popularności stosowania).

Złącza ciesielskie

Fot. 2. Niepoprawne łączniki do złączy: gwóźdź gładki, wkręt do płyt g-k, wkręt do drewna, gwóźdź pseudopierścieniowy

 

Żaden z przedstawionych na fot. 2 łączników nie ma dostatecznej nośności na ścinanie lub wyrywanie, aby uzyskać pełną nośność połączenia z użyciem złącza ciesielskiego. Co ważne, a często niezauważane, w każdej aprobacie technicznej złączy ciesielskich są wymienione łączniki, które należy z nimi stosować. W przypadku np. złączy Simpson Strong-Tie są to z reguły gwoździe pierścieniowe CNA Ø4 mm lub wkręty CSA Ø5 mm (rys.).

 

Złącza ciesielskie

Rys. Przykład łączników systemowych – wkręt CSA i gwóźdź pierścieniowy CNA

 

W dalszej części artykułu:

>> Popularny błąd – stosowanie mniejszej liczby łączników, niż jest to wymagane

>> Gwoździowanie częściowe

>> Poprawna perforacja – sprawa kluczowa

 

 

mgr inż. Tomasz Szczesiak
konstruktor, specjalista konstrukcji drewnianych, współpracownik gazety „Fachowy Dekarz & Cieśla”

 

Artykuł jest zaktualizowaną wersją tekstu, który się ukazał w dwumiesięczniku „Fachowy Dekarz & Cieśla”.

 

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in