Akademia Muzyczna w Bydgoszczy będzie miała nową siedzibę

07.10.2021

W lipcu 2021 r. ogłoszono przetarg na budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczelnia otrzymała już grunt, uchwalono zmiany w miejscowym planie zagospodarowania, trwają przygotowania do budowy nowego układu ulic i przystanków obsługujących kampus.

 

Nowoczesny kampus Akademii Muzycznej ma powstać w ciągu 4 lat. Koszt inwestycji szacowany jest na 220 mln zł. Wstępnie zakończenie prac zaplanowano na koniec 2023 roku.

 

akademia muzyczna w bydgoszczy

 

Teren przeznaczony pod budowę kampusu ma powierzchnię 3 ha i znajduje się pomiędzy ulicami Kamienną i Chodkiewicza. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszar ten przeznaczony jest pod budowę obiektów dla nauki, edukacji i rekreacji. Głównym elementem założenia będzie 8-kondygnacyjny gmach, w którym zaprojektowano m.in. 4 sale koncertowe – symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta. Projekt kampusu przygotowała pracownia Plus3 Architekci.

 

Zobacz również: Teatr Kameralny w Bydgoszczy po remoncie

 

Środki na inwestycję zabezpieczono w 2014 roku w Kontrakcie Terytorialnym (umowie samorządu z rządem o finansowaniu kluczowych zadań). Działkę o wartości 9 mln zł już w 2014 roku na rzecz uczelni nieodpłatnie przekazało miasto Bydgoszcz. W 2018 roku uchwalony został przez radę miasta nowy plan miejscowy uwzględniający tę inwestycję. Miasto współpracuje również przy budowie nowego układu drogowego.

 

akademia muzyczna w bydgoszczy

 

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Jak będzie wyglądała nowa siedziba i jej otoczenie?
Według koncepcji planistów miejskich, nowy obiekt przyczyni się do rozciągnięcia obszaru bydgoskiej dzielnicy muzycznej, ponieważ po przedłużeniu ul. Paderewskiego dwie instytucje muzyczne – Filharmonia Pomorska i Akademia Muzyczna znajdą się na jednej osi architektonicznej. Dzięki realizacji kampusu zrewitalizowane zostaną obszary do tej pory niewykorzystywane np. glinianka stanie się częścią parku rekreacyjno-wypoczynkowego.

 

Zobacz też:

Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy gotowa do użytku

Wyspa świętej Barbary w Bydgoszczy będzie wyglądać inaczej

Młyny Rothera w Bydgoszczy. ZDJĘCIA

 

Do nowego obiektu przeniosą się wszystkie jednostki organizacyjne uczelni, zlokalizowane aktualnie w kilku budynkach na terenie Bydgoszczy. Nowy gmach zostanie podzielony na kilka części. W skrzydle koncertowym będą mieściły się sale: symfoniczna, kameralna, prób orkiestry, teatralno-operowa, organowa, a także zespół garderób, magazynów i pomieszczeń pomocniczych. Skrzydło koncertowe ma powiązać funkcjonalne wszystkie 4 sale koncertowe, dlatego też zostały one zaprojektowane na jednym poziomie. Głównym zwornikiem tej przestrzeni będzie rozległe foyer. W centralnej części budynku, przy sali koncertowej symfonicznej, wnętrze będzie miało monumentalną 3-kondygnacyjną skalę, dalej zostanie rozciągnięte wzdłuż wejść do sal teatralnej i organowej, a zakończy je taras restauracyjny. Lokalizacja foyer na parterze po stronie południowej umożliwi otwarcie widokowe w kierunku wody i parku. Sale koncertowe spełnią najwyższe wymagania odnośnie standardów funkcjonalnych, akustycznych i estetycznych.

 

akademia muzyczna w bydgoszczy

 

Sala koncertowa symfoniczna z miejscami dla 420 słuchaczy oraz estradą dla pełnej orkiestry symfonicznej i dużego chóru.

Sala koncertowa kameralna dla 145 słuchaczy, z dość dużą estradą przeznaczoną dla zespołów kameralnych, średniej wielkości chórów oraz mniejszych orkiestr muzyki dawnej.

Sala teatralno-operowa z widownią dla 200 widzów oraz rozbudowanymi funkcjonalnościami techniki teatralno-scenicznej (regulowana fosa orkiestry, zapadnie sceniczne, dwie kieszenie boczne oraz komin sceniczny wyposażony w górną mechanikę sceny).

Sala koncertowa organowa dla 60 słuchaczy. Znajdą się w niej 2 instrumenty organowe. Wnętrze tej sali będzie spełniało standardy akustyczne dla muzyki organowej.

W skrzydle koncertowym zaplanowano salę prób orkiestry. To wnętrze ma odzwierciedlać warunki estradowe sali symfonicznej. Będą tam podesty w układzie i o wymiarach analogicznych jak w sali koncertowej symfonicznej oraz liczne ustroje zmiennej adaptacji akustycznej potrzebne do uzyskania idealnej słyszalności wzajemnej muzyków. Charakterystykę akustyczną sali będzie można dostosować do różnych składów orkiestrowych.

 

Niższe kondygnacje budynku (od +1 do +3) przeznaczono na pomieszczenia dydaktyczne. Tu znajdą się siedziby wydziałów: Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, Instrumentalnego, Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej. W projekcie uwzględniono też bibliotekę z fonoteką.

Na poziomie kondygnacji +4 zaprojektowano pomieszczenia biurowe dla administracji i władz uczelni.

Na parterze budynku, od strony południowo-wschodniej, zaplanowano restaurację w formie uczelnianej kantyny. Nowa Akademia Muzyczna w Bydgoszczy będzie też miała akademik.

 

Urząd Miasta Bydgoszczy

 

Sprawdź:

Wielopoziomowy parking w Bydgoszczy

Nowe mosty nad Brdą w Bydgoszczy

Nowa przystań wioślarska w Bydgoszczy

Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.