Zielona biblioteka w Lublinie

11.01.2021

Bioteka, czyli zielona biblioteka w Lublinie to nowoczesne wnętrza, naturalne materiały i oryginalne kompozycje roślinne. Obiekt został udostępniony mieszkańcom na początku 2021 roku. ZDJĘCIA

 

Zielona biblioteka została otwarta w pomieszczeniach dawnej Karczmy Słupskiej przy Al. Racławickich 22 w Lublinie.

 

zielona biblioteka

 

zielona biblioteka

 

Nową bibliotekę wyróżnia wyjątkowa architektura. Zgodnie z założeniami, projektanci zdecydowali się na naturalność oraz surowość zastosowanych materiałów, takich jak szkło, kamień czy stal, charakterystycznych dla industrialnej tkanki miejskiej, przy wykorzystaniu drewna oraz dużej ilości zieleni, co nadało wnętrzu indywidualny charakter. W całej przestrzeni dominuje chrobotek – zielony porost, który przełamuje surowość wnętrza. Uwagę zwraca efektowne, lecz oszczędne w formie oświetlenie i czarny sufit z widoczną infrastrukturą techniczną. Całość dopełnia podłoga z mikrocementu, którą zdobią malowane ręcznie grafiki.

 

Zielona biblioteka zajmuje ponad 400 m2. Na tej powierzchni znalazły swoje miejsce zbiory Filii nr 6, która przez dziesięciolecia mieściła się na ostatnim piętrze bloku przy ul. Poniatowskiego 4. Bogaty księgozbiór dopełniły multimedia Filii nr 27 przeniesionej z dzielnicy Czechów. W rezultacie Bioteka liczy ponad 35 tys. obiektów (książki drukowane – 18 tys., audiobooki – 9 tys., filmy i muzyka – 7 tys.). Część zbiorów Filii dedykowana jest osobom z dysfunkcjami wzroku – są m.in. książki pisane alfabetem Braille’a, jest możliwość nagrania materiałów na specjalne urządzenia, tzw. czytaki (1,5 tys.). Bioteka jest miejscem dostępnym dla wszystkich czytelników, również osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

 

 

 

W Biotece, oprócz głównych pomieszczeń bibliotecznych, znalazły się też sale do prowadzenia warsztatów, pokój gier i sala komputerowa. W znajdującej się tuż przy wejściu galerii będą prezentowane wystawy czasowe.

 

Koszt wykonanych robót budowlanych, instalacyjnych oraz aranżacji i wyposażenia Bioteki wyniósł łącznie blisko 1,6 mln zł.

 

zielona biblioteka

 

Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin

 

Polecamy:

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.