Park Ludowy w Lublinie otwarty dla mieszkańców

29.12.2020

Park Ludowy w Lublinie zajmuje powierzchnię 22 ha. Teren przeszedł kompleksową rewitalizację, która trwała kilkanaście miesięcy i kosztowała około 44 miliony złotych.

 

Odnowiony Park Ludowy jest już gotowy i dostępny dla mieszkańców. Ten zielony teren w centrum miasta, dzięki kompleksowo przeprowadzonej rewitalizacji odzyskał dawny blask i na nowo będzie strefą wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu dla wszystkich mieszkańców. To park pełen atrakcji dla osób lubiących aktywny wypoczynek, z nowoczesną infrastrukturą i nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi. Jestem przekonany, że park będzie jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Lublina i powodem do dumy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Rewitalizacja Parku Ludowego to już kolejna okazja dla spółki Budimex pozostawienia trwałego śladu w krajobrazie Lublina. Projekt ten był jednocześnie szansą dla pokazania naszych kompetencji inżynierskich np. przy konstruowaniu spektakularnej kładki pieszo-rowerowej nad Bystrzycą o bardzo wymagającej konstrukcji, której skrzynkowy przekrój kojarzyć się może ze skrzydłem samolotu. Wyzwaniem było też zastosowanie rzadko stosowanej metody studniarskiej do wykonania przepompowni wód deszczowych posadowionej na poziomie 5 m poniżej dna płynącej nieopodal rzeki. Jesteśmy dumni, że włożony przez nas wysiłek przyczynił się do tego, aby zapomniany dotychczas obszar na nowo przywrócony został mieszkańcom – mówi Marek Gromaszek, Dyrektor ds. handlowych Budimex S.A.

Park Ludowy w Lublinie

Park Ludowy w Lublinie to przede wszystkim zieleń

Większość pierwszych i najważniejszych prac, które zostały wykonane, dotyczyło inwentaryzacji drzew i nowych nasadzeń. Łącznie w parku pojawiło się 675 nowych drzew (najwięcej lip, jabłoni oraz topól), 1512 krzewów (dereni, forsycji, dzikich róż), 1250 sadzonek bluszczu, 2991 bylin oraz 24 105 traw. Dydaktyczny ogród roślin wodnych, który powstał poprzez poszerzenie ostatniego odcinka rowu melioracyjnego, został obsadzony krajowymi roślinami wodnymi, typowymi dla naszego regionu jak m.in. kosaćce żółte, turzyce, jaskry, żabieńce czy krwawnice. Z kolei dydaktyczną ścieżkę trawiastą o powierzchni około 6 tys. m2, tworzą 24 tysiące sadzonek różnych traw ozdobnych, głównie z gatunków trzęślic, mietlic, kostrzew i trzcinników.

 

Zobacz:

 

 

Ścieżka procesów przemijania zlokalizowana jest w okolicy ogrodu wodnego, a jej główne elementy stanowią eksponaty roślin w różnym stadium życia. Są to zarówno sadzonki, drzewa młode, jak i drzewa powalone, stare pnie i połamane konary, elementy skalne oraz głazy „samotniki”. Wśród wykorzystanych materiałów znajdują się tu wydrążony nieokorowany pień, pieńki różnej wysokości oraz kamienna ścieżka, które mogą stanowić elementy do skakania i chodzenia.

Park Ludowy pełen atrakcji

Dzięki kompleksowej rewitalizacji park nie tylko powrócił do dawnej świetności, ale pojawiło się w nim wiele nowych atrakcji. Są to: amfiteatr z fontanną oraz dydaktyczny ogród roślin wodnych, 2 duże place zabaw ze strefami dla dzieci w różnym wieku, strefy linariów oraz aktywnego odpoczynku z siłownią zewnętrzną, placami ćwiczeń workout i fitness. Znajdują się tu również naturalne ścieżki rowerowe, czyli pumptracki o różnym stopniu zaawansowania, zielone labirynty z żywopłotów oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze: przemijania, trawiasta i akustyczna.

 

Główna zmiana dotyczyła istniejącego amfiteatru, w którym został urządzony dydaktyczny ogród wodny, również w formie amfiteatru, ale z naturalnymi zielonymi trybunami i niecką fontanny. W fontannie zamontowano urządzenia hydrotechniczne wraz z dyszami w kształcie srebrnych kul. Jej dno tworzy błękitna kostka mozaikowa z ilustracjami tych gatunków ryb, które można spotkać w rzece Bystrzycy. Pod fragmentem widowni na skarpie został umieszczony zespół pomieszczeń technicznych z urządzeniami przeznaczonymi do obsługi niecki.

 

Na mieszkańców w parku czekają też przeróżne unikatowe urządzenia, w tym znajdująca się w pobliżu głównej alei ścieżka akustyczna z 11 przystankami. Na każdym z dźwiękowych przystanków zamontowano jedno, dwa a nawet trzy instrumenty muzyczne w skali makro z grubego anodowanego aluminium, różnej wielkości, dochodzące nawet do 2,5 m wysokości. Są to m.in. dzwony rurowe, zestaw trzech kubańskich bębnów, dzwony motyl, dwa różnej wielkości bębny, ksylofon skośny, składający się z 6 tub aerofon, duże dzwony tubowe oraz odwrócone.

 

Kolejnym elementem, który towarzyszy alejkom spacerowym jest dydaktyczna ścieżka filozoficzna, składająca się z 82 specjalnie zaprojektowanych wolno stojących mebli granitowych, na których można odczytać takie słowa jak szczodrość, ufność, mądrość, hojność, wiedza, szacunek, szczerość, męstwo, uczynność, serdeczność, dowcip i wiele innych. Meble te, jako wyposażenie alejek mogą pełnić funkcję siedzisk, elementów skatebordingowych, a nawet dzięki niepowtarzalnemu kształtowi brył – dekoracyjnych rzeźb.

 

Park Ludowy dla lubiących aktywny wypoczynek

Do amfiteatru od wejścia od strony ul. Lubelskiego Lipca ’80 prowadzi główna aleja o reprezentacyjnym charakterze, ze szpalerem latarni oraz okazałym trawnikiem, który wzorem innych miast będzie również służył jako miejsce odpoczynku. Asfaltowe alejki w parku, których jest ponad 8 km, powinny zaspokoić potrzeby różnych grup użytkowników, choć z założenia dedykowane są dla posiadaczy małych kółek, czyli rolkarzy, deskorolkarzy oraz użytkowników hulajnóg. Wszystkie alejki i wejścia do parku zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Od al. Piłsudskiego wykonano główne schody wejściowe oraz łagodnie wyprofilowane podjazdy dla wózków. Wyróżniającym się elementem komunikacyjnym w parku jest pętla o długości 2 km, przebiegająca dookoła, która może stanowić zachętę do aktywnego zwiedzania parku. Jej rozpoznanie i śledzenie ma ułatwić wzór w formie powtarzających się wypukłych linii.

 

By zachować harmonię z otoczeniem place zabaw wykonano z drewna. W części wschodniej parku na nawierzchni piaskowej otoczonej palisadą zaprojektowano przestrzeń dla najmłodszych w wieku 1 do 4 lat, obok część dla dzieci starszych w wieku 3-7 lat. Wśród wielu urządzeń tego placu znalazły się domek zabawowy, mini tor przeszkód, bujaki: kozioł, ślimak, żuczek, a także huśtawka, karuzela, kolejka, pociąg drewniany, liczydła i duża wieża z wyciągarką piasku. Drugi plac zabaw przeznaczony dla dzieci starszych (od 7 roku życia) wyznaczono w północno-wschodniej części parku pomiędzy aleją Piłsudskiego a główną aleją parkową. Na jego wyposażenie składają się skomplikowane konstrukcje do wspinania, huśtawki i trampoliny, platformy między drzewami, labirynty i podesty do wspinania oraz zjeżdżalnie. Na starsze dzieci oraz młodzież czeka również strefa linariów, składająca się z 6 zróżnicowanych wizualnie oraz pod względem poziomu trudności zestawów urządzeń linowych dwie równoważnie, trzy różne tory przeszkód oraz piramida wspinaczkowa.

 

Urządzenia i place w strefie aktywności fizycznej też przeznaczone są dla różnych grup użytkowników – doświadczonych entuzjastów oraz dla osób, które do tej pory nie miały kontaktu z przyrządami do ćwiczeń. Dodatkowe wyposażenie strefy dla aktywnych stanowią słupki i siatki do gry w siatkówkę, ze względu na naturalność tego terenu samo boisko nie jest wyznaczone. Znajdują się tu także 3 bulodromy przeznaczone do gry w bule. Wszystkim obiektom rekreacyjnym oraz ścieżkom towarzyszą elementy informacji wizualnej w formie tablic.

 

Nowa, 45-metrowa kładka łącząca oba brzegi Bystrzycy będzie służyła pieszym, rowerzystom i spacerowiczom. Jest dwupoziomowa, zbudowana z dwóch elementów: pomostu dolnego z chodnikiem i ścieżką rowerową oraz górnego rekreacyjno-widokowego. Oba elementy połączone są ze sobą za pomocą stalowych wieszaków. Kładka ma stalową konstrukcję oraz nawierzchnię z modrzewiowych ryflowanych desek, ze szklanymi balustradami oraz łącznikami ze stali szlachetnej. Kładka jest oświetlona liniowym światłem w technologii LED. Dodatkowo, spód kładki został podświetlony na błękitno, w kolorze nawiązującym do płynącej pod spodem rzeki Bystrzycy. Iluminacje zaprojektowano z zastosowaniem opraw liniowych montowanych po obrysie kładki przy szklanej balustradzie. Ponadto, nad pomostem pieszo-rowerowym w miejscu krzyżowania się ciągów, zainstalowano naświetlacze. W całym oświetleniu i iluminacjach kładki, ze względu na stalową konstrukcję, zastosowano „zimne” barwy. Do oświetlenia i iluminacji kładki wykorzystano łącznie ok. 290 mb linii świetlnych, 6 opraw akcentujących oraz 7 naświetlaczy. Przy Bystrzycy zbudowano również zejścia do rzeki z podestami oraz przystań kajakową.

 

W parku znalazły się 3 wybiegi dla psów różnej wielkości. Największy o powierzchni ponad 1,9 tys. m2  położony jest w północnej części parku nieopodal linariów i głównego wejścia od strony al. Piłsudskiego. Ogrodzony panelami i żywopłotem, podzielony został na dwie strefy – dla małych i dużych psów, w części wspólnej dla wszystkich zwierząt znajduje się psia toaleta wyposażona w słupki i kosze. Drugi, mniejszy wybieg o pow. 1,2 tys. m2 zlokalizowany jest w południowej części parku i również jest podzielony na dwie strefy, oddzielone optycznie przy pomocy niskiego ogrodzenia. Dla właścicieli czworonogów zabezpieczono w tych miejscach wygodne ławki z oparciem. Trzeci, najmniejszy o pow. 840 m2 zlokalizowany jest w zachodniej części parku nieopodal ul. Stadionowej i wału rzeki Bystrzycy. Na dużym wybiegu zostały zainstalowane różne urządzenia zabawowe dla pupili: tyczki do slalomu, poprzeczki, równoważnie, kładki, obręcze, tunele, płotki, łuki i rampy.

 

Park z nowoczesną infrastruktura

W parku zamontowano kilkaset obiektów małej architektury: 150 ławek parkowych, 150 koszy na śmieci, 24 stoliki (w tym 12 z szachownicą), 72 krzesła, 15 stolików piknikowych, 30 leżaków, 40koszy na psie odchody oraz 7 poidełek z kranem. System identyfikacji wizualnej parku stanowią liczne tablice informacyjne i dydaktyczne. Wszystkie te elementy, zarówno meble, stojaki jak i tablice wykonano z drewna modrzewiowego z konstrukcją ze stali nierdzewnej. Przy głównych placach przy wejściach do parku oraz przy amfiteatrze zamontowano łącznie 66 stojaków na  rowery.

 

System oświetlenia parku stanowi 320 aluminiowych 6-metrowych latarni w technologii LED ze światłem w neutralnej bieli, ze słupami w kolorze oliwkowym oraz kloszami z matowego białego akrylu. Na elementy wyposażenia dla zwierząt składa się 70 budek lęgowych dla mniejszych i nieco większych ptaków (sikor, szpaków), 20 budek dla krasek i  dudków, 30 budek dla nietoperzy oraz 30 parkowych „uli” dla dzikich pszczół.

 

Pod całym parkiem został zbudowany skomplikowany system odwadniający, dzięki któremu woda deszczowa odprowadzana jest drenami do rowu melioracyjnego, skąd kierowana jest do przepompowni oraz rzeki. W parku nie przewidziano żadnych ogrodzeń za wyjątkiem wybiegów i toalet dla psów. Jedyne niewielkie ogrodzenie znajduje się w sąsiedztwie przepompowni.

 

Rewitalizacja przyrodnicza Parku Ludowego rozpoczęła się w 2019 roku. Całkowita wartość projektu wyniosła około 44 mln zł, przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

 

Urząd Miasta Lublin

 

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.