Lublin rewitalizuje Park Ludowy. ZDJĘCIA

22.07.2020

Park Ludowy w Lublinie przechodzi intensywną rewitalizację. Całkowita wartość projektu to około 44 mln zł. Prace zakończą się jesienią 2020 r. Jak będzie wyglądał park po modernizacji?

 

Park Ludowy w Lublinie zajmuje obszar 23 ha. Od 2019 roku miasto prowadzi rewitalizację parku. Wykonano nową nawierzchnię alejek, których jest w parku ponad 8 km. Zostały wymienione i wzmocnione warstwy nośne, które teraz charakteryzują się odpowiednimi dla tego podmokłego terenu parametrami. Po przygotowaniu podbudowy położony zostanie asfalt. Przy alejach wykonano przyłącza elektryczne do montażu lamp oświetleniowych.

 

 

Pod całym parkiem został zbudowany skomplikowany system odwadniający. Pierwotnie, niektóre z drenów miały zostać tylko wyczyszczone, jednak w trakcie prac okazało się, że spora ich część była niedrożna, co skutkowało wymianą drenażu. Aktualnie woda jest prowadzona drenami odwadniającymi do rowu melioracyjnego, skąd kierowana jest do nowo wybudowanej przepompowni, a następnie do rzeki Bystrzycy. Odpowiednie odwodnienie było konieczne, by zapewnić prawidłowe użytkowanie Parku Ludowego przez kolejne lata.
 

Od al. Piłsudskiego wykonano główne schody wejściowe do parku. Wytyczono łagodnie wyprofilowane podjazdy dla wózków, wygrodzono 3 wybiegi dla psów, trwa budowa placów zabaw (lipiec 2020). W miejscu dawnego amfiteatru powstanie jedna z ciekawszych atrakcji Parku Ludowego – dydaktyczny ogród wodny z fontannami. Ważną budowlą jest kładka pieszo-rowerowa, która składa się z dwóch części: pomostu dolnego przeprowadzającego ciąg pieszy oraz pomostu górnego w formie łuku, tworzącego całościowo element rekreacyjno-widokowy. Nawierzchnia zostanie wykonana z drewna. W parku pojawią się zejścia do rzeki oraz przystani kajakowej. Ostatnim etapem prac będzie montaż siłowni zewnętrznych i małej architektury. Zostaną zamontowane 34 kamery monitoringu, w tym trzy z funkcją liczenia wejść i wyjść.

Czytaj:

 

 

 

W parki wytyczono tzw. pumptracki, czyli naturalne tory rowerowe o trzech poziomach trudności. To rzadko spotykane rozwiązanie w tego typu miejscach. Park w dużym zakresie przeznaczony będzie dla tzw. małych kółek, czyli rolkarzy, deskorolkarzy i użytkowników hulajnóg. Wszystkie alejki zostaną wykonane w asfalcie. Pojawią się meble z granitu, które będą nie tylko ozdobą parku, ale też miejscem do trenowana ewolucji. Powstanie też tzw. ścieżka przemijania, ścieżka akustyczna z jedenastoma urządzeniami oraz naturalne labirynty z żywopłotów. W parku posadzono krzewy, byliny, trawy ozdobne oraz 658 drzew.

Całkowita wartość projektu to ok. 44 mln zł przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł (środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).

Urząd Miasta Lublin

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.