Powstanie nowy dworzec w Czarnej

22.07.2020

Dworzec w Czarnej powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego i zastąpi stary obiekt. PKP SA przekazały plac budowy wykonawcy robót.

 

 

Dworzec w Czarnej będzie budynkiem parterowy, składający się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich – dworcowa, w której będzie mieścić się poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. W drugiej – miejskiej powstanie nieduży lokal komercyjny. Pod wiatą znajdzie się 14 stojaków dla rowerów oraz stacja ich naprawy. Dominantę architektoniczną stanowić będzie wieża zegarowa o wysokości ok. 8 m. Uporządkowane zostanie także otoczenie dworca, w tym tereny zielone. Powstaną nowe chodniki oraz droga wraz ze zlokalizowanymi przy niej 24 miejscami postojowymi, w tym dwoma przeznaczonymi dla osób z niepełnosprawnościami.

Dworzec będzie pozbawiony barier architektonicznych i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dostępne tu będą usprawnienia dla osób niedowidzących i niewidzących: ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, jak również tablice dotykowe z planem obiektu. Zamontowane zostaną także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Dworzec wyposażony będzie w rozwiązania proekologiczne, takie jak: system PSIM (Physical Security Information System) kontrolujący m.in. prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów oraz integrujący systemy bezpieczeństwa obiektu, pompa ciepła, energooszczędne oświetlenie z automatyką oraz 12 paneli fotowoltaicznych na dachu. W celu poprawy bezpieczeństwa na dworcu zainstalowane zostaną nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Obiekt powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego według autorskiej formuły opracowanej przez PKP SA. Będzie to tzw. IDS modułowy, czyli projekt typowy, gdzie zaimplementowano szereg nowoczesnych i zwiększających komfort podróżnych rozwiązań. W stosunku do starego dworca, który zostanie wyburzony, nowy będzie odznaczał się nowoczesną formą architektoniczną.

Nowy dworzec w Czarnej powstaje w formule „projektuj i buduj”. Wykonawcą jest konsorcjum firm: Heli Factor sp. z o.o. z Warszawy oraz Merx sp. z o.o. z Białegostoku. Koszt inwestycji wynosi ponad 5 mln zł brutto. Budowa jest finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Oddanie dworca do użytku zaplanowano na 2021 r.

Dworzec jest realizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. W województwie podkarpackim obejmuje on 6 dworców kolejowych.

 

Źródło: MI

 

Czytaj także: Przebudowa dworca Kraków Swoszowice

Nowy Dworzec Główny w Olsztynie

Dworzec w Oświęcimiu – najnowocześniejszy w Małopolsce

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.