XIV edycja konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo

31.03.2023

Podczas konferencji eksperci omówili najważniejsze kwestie dotyczące sektorów budowlanego, kolejowego, transportowego oraz infrastrukturalnego. Zwieńczeniem była uroczysta gala, podczas której rozdano „Diamenty Infrastruktury i Budownictwa” dla wyróżniających się w branży podmiotów.

 

Infrastruktura Polska i Budownictwo

 

21 marca br. w hotelu Sheraton Grand Warsaw odbyła się XIV edycja konferencji organizowanej przez Executive Club – Infrastruktura Polska i Budownictwo. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Konferencję zainaugurowało wystąpienie gościa specjalnego dr. hab. Waldemara Rogowskiego, głównego analityka Grupy BIK, który omówił kwestie związane z sytuacją na rynku kredytów mieszkaniowych i jej wpływu na rynek mieszkaniowy. Następnie odbył się pierwszy panel dyskusyjny pt. „Zamówienia publiczne”. Eksperci poddali pod dyskusję nowelizację prawa zamówień publicznych, komentując jednocześnie kondycję polskiego budownictwa. Zgodnie z opinią prelegentów, aby realizować inwestycje publiczne, trzeba podołać wyzwaniom związanym z sytuacją na rynku.

Dalej prezentację pt. „Model, koszty i czas – korzyści łączenia danych w metodologii 5D BIM” przedstawiła Ewa Giniewska, business development executive MTWO, SoftwareOne. W wystąpieniu zaprezentowała praktyczne przykłady zastosowania tej metodologii w projektach budowlanych. Po prelekcji przyszedł czas na drugi panel dyskusyjny pt. „Infrastruktura drogowa”, który dotyczył m.in. możliwości uniknięcia zapaści w budownictwie związanej z niedoborem funduszy i wykwalifikowanych pracowników. Poruszono także kwestię rosnących kosztów budowy, w tym materiałów, oraz wysokich wynagrodzeń pracowników branży budowlanej. Podczas kolejnego panelu pt. „Infrastruktura kolejowa i transport” omawiano program Kolej Plus i jego wpływ na rozwój kolei, a także zastanawiano się, czy inwestycje wpłyną na wzrost komfortu podróży pasażerów oraz pomogą w walce z wykluczeniem komunikacyjnym.

 

Infrastruktura Polska i Budownictwo

 

Po krótkiej przerwie networkingowej prezentację pt. „Dlaczego podejmowanie decyzji w oparciu o dane jest drogą do sukcesu (wykorzystanie przewagi danych)” przedstawił Remigiusz Pyszka, country leader MTWO, SoftwareOne. W wystąpieniu podkreślił znaczenie wykorzystania danych w podejmowaniu decyzji biznesowych. W trakcie czwartej, ostatniej dyskusji panelowej pt. „Zielone budownictwo” eksperci omówili korzyści wynikające z transformacji sektora budownictwa w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Poruszyli również temat zmian na rynku materiałów budowlanych w związku z wymogami dekarbonizacji oraz zaprezentowali cele, jakie producenci materiałów budowlanych stawiają sobie w kontekście ochrony środowiska.

 

Infrastruktura Polska i Budownictwo

 

Po zakończeniu części merytorycznej konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo przyszedł czas na wieczorną galę „Diamenty Infrastruktury i Budownictwa”, którą uroczyście otworzyli Beata Radomska, CEO Executive Club, oraz prof. dr hab. Michał Kleiber, przewodniczący Rady Executive Club, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. Unesco, Kawaler Orderu Orła Białego. Punktem kulminacyjnym gali było rozdanie statuetek w 9 kategoriach konkursowych. Wyróżnienia uhonorowały najlepsze przedsiębiorstwa oraz wybitnych menedżerów i liderów biznesu. Dodatkowo wręczona została nagroda specjalna w kategorii Firma odpowiedzialna społecznie.

 

Anastazja Lach

redaktorka prowadząca Executive Magazine

Zdjęcia: Piotr Dziubak

 

 

Czytaj także:

Build4Future 2023 – budownictwo pod lupą ekspertów

Geotechnika dla inżynierów 2023

 

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in