Wentylacja pokrycia dachowego

Artykuł sponsorowany

22.11.2021

Przedstawiamy rozwiązania i niezbędne akcesoria dachowe, które zagwarantują optymalną wentylację dachu.

 

Dach to nie tylko pokrycie dachowe. W jego konstrukcję wchodzi wiele produktów, dzięki którym pozostaje szczelny i trwały przez wiele lat. Jednym z ważniejszych elementów dachu jest jego wentylacja. Wilgoć jest dużym zagrożeniem dla całego budynku. Nadmiar powoduje zawilgocenie oraz niszczenie niektórych elementów. Do nich zaliczamy także dach, którego więźba jest najczęściej drewniana. Z tego powodu należy zadbać o przewietrzanie jego warstw. Ważne jest aby powietrze przemieszczało się sprawnie i nie napotykało przeszkód. Jest to tak istotnie, ponieważ wraz z nim usuwana jest wilgoć grożąca konstrukcji dachu oraz jego izolacji termicznej.

 

Wentylacja pokrycia dachowego

Blachodachówka MODUS firmy Blachy Pruszyński

 

Wentylacja pokrycia dachowego – rozwiązania i materiały

Najlepszym sposobem na zapobieganie wykraplania się pary wodnej i zawilgoceń warstw dachowych jest wykonanie szczelin wentylacyjnych. Koniecznie muszą mieć one wlot w okapie i wylot w kalenicy i narożach dachu. Lepiej aby nie były całkowicie otwarte, dlatego ważne jest, żeby stosować rozwiązania, które będą odprowadzać wilgoć, lecz zachowają szczelność pokrycia. Do tego używa się akcesoriów dachowych, w które należy zaopatrzyć się wraz w pokryciem dachowym.

 

Wentylacja pokrycia dachowego

Grafitowa blachodachówka MODUS na dachu kopertowym. Blachy Pruszyński

 

Firma Blachy Pruszyński poleca, aby do zakupu blachodachówki dołączyć startową łatę wentylacyjną. Ma ona na celu wspomaganie przemieszczania się powietrza pod połacią. Czoło łaty ma niewielkie otwory, przez które bez problemu przejdzie powietrze, natomiast nie przejdą przez nie ptaki czy drobne gryzonie. Nadaje się ona do montażu pod większość blachodachówek firmy Blachy Pruszyński, wyjątek tu stanowią blachodachówki REGLE, PŁASKA I PŁASKA PLUS. Dzięki temu, że łata należy do standardowych obróbek i pokrywa się ją tymi samymi powłokami co pokrycia dachowe, bez problemu zachowamy spójność kolorystyczną dachu. Będziemy mogli też cieszyć się wspaniałym efektem przez bardzo długi czas, ponieważ jako deklarację ma ona do 50 lat gwarancji technicznej.

 

Wentylacja pokrycia dachowego

Startowa łata wentylacyjna. Blachy Pruszyński

 

W kalenicy, a także w narożach wskazane jest montowanie taśm wentylacyjnych. Do ich funkcji zaliczamy: wentylację (dzięki perforacji lub szczotkom) i uszczelnienie styku połaci. Taśmy osłaniane są gąsiorami – są to uformowane elementy dopasowane do pokrycia dachowego.

 

Zdarzają się przypadki, w których dachy potrzebują dodatkowej wentylacji na połaci. Wówczas z całą pewnością sprawdzą się kominki wentylacyjne i odpowietrzające. Mają one zupełnie inne zastosowania dlatego trzeba je rozróżniać. Wentylacyjne – wymieniają powietrze w pomieszczeniu, a odpowietrzające służą do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w rurach.

 

Wentylacja pokrycia dachowego

Brązowa podbitka. Blachy Pruszyński

 

Ilość potrzebnych akcesoriów dachowych i ich rodzaj zależne są od kształtu i skomplikowania dachu. Jeśli jest więcej połaci będziemy potrzebować więcej materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ich w komplecie z pokryciem, co pomoże dobrać idealnie pasujący kolor. Doradcy firmy Blachy Pruszyński przy składaniu zamówienia pomogą zoptymalizować rozwiązanie nawet przy najbardziej skomplikowanych połaciach. Pamiętajmy, że odpowiedni wybór i fachowy montaż systemów akcesoriów przyczyni się do zapewnienia estetyki dachu, jak i zagwarantuje jego szczelność i trwałość.

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy:

Panele na rąbek – tradycyjny styl w nowoczesnym wydaniu

Lekkie ściany osłonowe stylową elewacją nowoczesnych budynków

Blachodachówka płaska jako pokrycie dachowe na domu jednorodzinnym i obiekcie komercyjnym

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.