Stacja elektroenergetyczna Nysa za 100 mln zł

20.10.2020

Stacja elektroenergetyczna Nysa powstanie w Regulicach. Inwestycja zapewni stabilne zasilanie i dostawy energii przedsiębiorstwom w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

 

Stacja elektroenergetyczna Nysa

Fot. PSE

 

Stacja elektroenergetyczna Nysa będzie kosztować ponad 100 mln zł. Inwestycja jest bezpośrednio powiązana z modernizacją linii 220 kV relacji Ząbkowice–Groszowice. Polskie Sieci Elektroenergetyczne otrzymały właśnie pozwolenie na budowę, która rozpocznie się na początku 2021 r. Uruchomienie stacji zaplanowano natomiast na wrzesień 2022 r. Wykonawcą robót budowlano-montażowych w drodze przetargu publicznego zostało wybrane konsorcjum firm ENERGO – SYSTEM S.A. i MARTECH-PLUS Marcin Mistarz Spółka Jawna.

PSE zakupiły już grunt pod inwestycję w Regulicach w gminie Nysa, przeprowadziły niezbędne analizy środowiskowe i procedury formalnoprawne, a 30 września otrzymały od wojewody opolskiego pozwolenie na budowę.

W ramach inwestycji planuje się m.in.:

  • budowę drogi dojazdowej do stacji,
  • realizację rozdzielni 220 kV i 110 kV,
  • wykonanie stanowisk i instalacja autotransformatorów 220/110 kV,
  • budowę budynku technologicznego z pomieszczeniami PW,
  • wprowadzenie linii 220 kV i 110 kV,
  • wykonanie przyłącza wody,
  • budowę zbiorników ppoż.,
  • realizację układu dróg wewnętrznych i placów,
  • wykonanie układu kanalizacji sanitarnej, deszczowej i drenaży,
  • wykonanie obwodów wtórnych, automatyki zabezpieczeniowej, układów automatyki ogólnostacyjnej, pomiarowych i telekomunikacyjnych.

Budowa stacji elektroenergetycznej Nysa ma szczególne znaczenie dla planowanych przyłączeń nowych odbiorców na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Radzikowicach. Dotyczy to m.in. jednej z największych planowanych inwestycji zagranicznych w Polsce, czyli budowy fabryki elementów baterii do zasilania pojazdów elektrycznych. Stacja elektroenergetyczna Nysa zapewni także nowe możliwości dla rozwoju gospodarczego regionu.

– Stabilne i niezawodne dostawy energii elektrycznej są kluczowe dla rozwoju przemysłu. Dzięki nowej stacji elektroenergetycznej infrastruktura przesyłowa w okolicach Nysy będzie przystosowana do potrzeb inwestorów – mówi Włodzimierz Mucha – wiceprezes zarządu PSE.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne realizują kompleksowy program inwestycyjny, którego celem jest rozwój i modernizacja elektroenergetycznej infrastruktury przesyłowej w województwie opolskim. W jego ramach do 2030 r. powstaną w regionie dwie nowe linie przesyłowe 400 kV w ciągu liniowym Pasikurowice–Dobrzeń–Trębaczew–Joachimów. Po zakończeniu zaplanowanych inwestycji powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski.

 

Źródło: PAP MediaRoom, stacjanysa.pse.pl

 

Czytaj także: Jak łatwiej naprawiać i eksploatować napowietrzne linie elektroenergetyczne

Linia 400 kV Mikułowa–Czarna gotowa

Nowe standardy techniczne w PSE

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.