Linia 400 kV Mikułowa–Czarna gotowa

02.10.2020

Linia 400 kV Mikułowa–Czarna została przebudowana: wybudowano nową infrastrukturę oraz zmodernizowano istniejącą.

 

Linia 400 kV Mikułowa–Czarna

 

Linia 400 kV Mikułowa–Czarna była przebudowywana od czwartego kwartału 2018 r. Roboty budowlane przebiegały zgodnie z założonym harmonogramem i zostały zakończone w terminie. W najbliższych tygodniach przeprowadzimy rozruch próbny linii elektroenergetycznej, a także niezbędne próby napięciowe i obciążeniowe. Do końca roku wykonawca – IDS Energetyka Sp. z o.o. planuje zgłosić inwestycję do użytkowania.

Obszar, na którym powstała nowa linia, obejmuje 11 gmin województwa dolnośląskiego: Sulików, Siekierczyn, Lubań, Nowogrodziec, Lwówek Śląski, Pielgrzymka, Złotoryja, Krotoszyce, Męcinka, Legnickie Pole i Ruja. Przewody elektryczne zostały zawieszone na 233 słupach kratowych znajdujących się na odcinku ponad 99 km. Do ich wykonania zużyto ponad 5,6 tys. ton stali, zaś do budowy fundamentów – ponad 20 tys. m³ betonu i ponad 100 tys. elementów prefabrykowanych. Natomiast w gminach Ruja, Prochowice, Ścinawa i Lubin na odcinku 33 km nastąpiła gruntowna modernizacja istniejącej linii 400 kV.

Funkcjonująca od ponad 50 lat linia 400 kV Mikułowa–Czarna zostanie zastąpiona nową infrastrukturą. To jeden z najważniejszych elementów Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, którego operatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Zapewnia dostawy energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni Turów do prawie 3 mln odbiorców w południowo-zachodniej Polsce. Nowa linia elektroenergetyczna zostanie zgłoszona do użytkowania po przeprowadzeniu koniecznych prób napięciowych i obciążeniowych, jak również pomiarach pola elektromagnetycznego i hałasu. Następnie wykonawca zdemontuje starą infrastrukturę. Demontaż potrwa około 6 miesięcy.

 

Linia 400 kV Mikułowa–Czarna

 

Inwestorem linii 400 kV Mikułowa–Czarna są Polskie Sieci Elektroenergetyczne – spółka będąca operatorem systemu przesyłowego (OSP) energii elektrycznej w Polsce. Liderem konsorcjum odpowiedzialnego za wykonanie inwestycji jest IDS Energetyka Sp. z o.o. należąca do IDS-BUD S.A. Członkiem konsorcjum jest ENPROM HVL sp. z o.o. należąca do grupy ENPROM.

 

Czytaj także: Sytuowanie obiektów i zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie linii NN

Jak łatwiej naprawiać i eksploatować napowietrzne linie elektroenergetyczne

Odległości między istniejącą linią elektroenergetyczną i powstającym budynkiem

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.