Dworzec PKP SA w Białymstoku otwarty. ZDJĘCIA

02.10.2020

Dworzec PKP SA w Białymstoku został gruntownie zmodernizowany. 1 października 2020 r. udostępniono go podróżnym.

 

Dworzec PKP SA w Białymstoku

 

Dworzec PKP SA w Białymstoku to zabytkowy budynek dawnej kolei Petersbursko-Warszawskiej, wpisany od 1960 r. do rejestru zabytków. Wybudowano go w 1860 r. w stylu neobarokowym. Powierzchnia obiektu wynosi 2965 m², natomiast kubatura – 23 080 m³.

 

Dworzec PKP SA w Białymstoku

 

Celem przebudowy było stworzenie wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych, objętej czytelną i atrakcyjną wizualnie informacją, dostosowanej w pełni do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Budimex SA. Zakres prac obejmował z jednej strony przywrócenie oryginalnego wyglądu zabytkowego dworca z XIX w., z drugiej strony jego wzmocnienie i zabezpieczenia na kolejne 100 lat eksploatacji. W budynku zainstalowano nowoczesną instalację BMS (Building Management System), instalację fotowoltaiczną o mocy 24 kW, instalacje sanitarne i monitoringu. Dworzec zyskał lepszą izolację termiczną. Wyeliminowano także bariery dla osób o ograniczonej możliwości poruszania (PRM). Do prac budowlanych Budimex zaangażował blisko 100 podwykonawców i dostawców – większość z regionu Podlasia.

 

Dworzec PKP SA w Białymstoku

 

– Największym wyzwaniem były prace podziemne, których część wykonano w technologii białej wanny. Bardzo ostrożnie trzeba było również wykonać wyburzenie antresoli o powierzchni około 300 m², znajdującej się w głównej hali zabytkowego dworca. Nie mogliśmy użyć ciężkiego sprzętu z uwagi na jego gabaryty oraz obawę o ewentualne uszkodzenia struktur zabytkowych ścian. Prace zostały wykonane małymi etapami, poprzez odcinanie poszczególnych elementów wraz z ich rozdrobnieniem i usunięciem z obiektu. Wymagało to wielkiej precyzji i zachowania szczególnej ostrożności – opowiada Piotr Doroszko – kierownik kontraktu Budimex SA.

 

Dworzec PKP SA w Białymstoku

 

Prace budowlane na terenie dworca PKP SA w Białymstoku rozpoczęły się w listopadzie 2018 r. Wartość inwestycji to 36,6 mln zł netto.

 

Dworzec PKP SA w Białymstoku

 

Dworzec PKP SA w Białymstoku w liczbach:

  • powierzchnia zabudowy: 2131 m²
  • kubatura: 23 080 m³
  • wysokość: 13,05 m
  • długość: 155,86 m
  • szerokość: 17,2 m
  • liczba kondygnacji nadziemnych: 2
  • liczba kondygnacji podziemnych: 1

 

Przeczytaj też: Dworzec w Białymstoku – nowoczesność i urok zabytku

Dworzec autobusowy w Kielcach. ZDJĘCIA po remoncie

Nowy Dworzec Główny w Olsztynie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.