Laboratorium UDT w Poznaniu oddane do użytku

02.10.2020

Laboratorium UDT w Poznaniu to nowy obiekt wyposażony w nowoczesną infrastrukturę, a jego wielkość pozwala na przeprowadzanie badań urządzeń o dużych gabarytach. Planowana jest dalsza jego modernizacja.

 

Laboratorium UDT

 

Laboratorium UDT w Poznaniu to kompleks budynków o powierzchni 3100 m², gdzie zastosowano nowoczesne rozwiązania informatyczne, systemy ochronne, klimatyzację oraz zaplecze socjalne. Inwestycja Urzędu Dozoru Technicznego obejmuje m.in. przestrzeń biurowo-szkoleniową, laboratoryjną oraz główny budynek laboratorium badawczego. Przestronne sale szkoleniowe o zmiennej, dostosowywanej do potrzeb kubaturze, z profesjonalnym zapleczem i wyposażeniem audiowizualnym umożliwiają organizowanie specjalistycznych szkoleń i konferencji.

Laboratorium UDT znajduje się w bliskim sąsiedztwie autostrady, co ułatwia dojazd klientów, a przestrzeń wokół kompleksu zapewnia łatwy rozładunek i załadunek obiektów badań oraz wzorcowań, a także badania w przestrzeni otwartej.

Łatwiejszy dostęp i wielkość powierzchni laboratoryjnych umożliwiły już wykonanie pierwszych badań urządzeń o dużych gabarytach. Przeprowadzono badania bezpieczeństwa elektrycznego utylizatora odpadów o wysokości blisko 3 m i wadze 2,5 t.

 

Modernizacja UDT

Trwa także adaptacja głównego budynku laboratorium badawczego, która pozwoli na uruchomienie nowoczesnej działalności laboratoryjnej m.in. w obszarach badań materiałowych, chemicznych, elektrycznych (w tym stopnia IP), kompatybilności elekromagnetycznej oraz badań stanowiskowych kotłów gazowych i na paliwo stałe, podgrzewaczy elektrycznych, urządzeń bezpieczeństwa dźwigów, urządzeń zabezpieczających przed wzrostem ciśnienia, jak również urządzeń technicznych ciśnieniowych oraz dźwignicowych.

W obiekcie powstanie nowa pracownia badań radiograficznych, która radykalnie usprawni i rozszerzy możliwości badawcze laboratorium UDT. Będzie się w niej znajdował stacjonarny generator promieniowania X o maksymalnej energii promieniowania 450 kV. Takie źródło promieniowania pozwoli na bezproblemowe wykonywanie radiogramów dla wyrobów metalowych o grubości prześwietlanej do 80 mm. Natomiast wielkość pracowni umożliwi prowadzenie badań dużych obiektów o wymiarach ok. 7 x 7 x 3 m. Pozwoli to na zaproponowanie badań prototypów w ramach oceny zgodności.

Urząd Dozoru Technicznego w przyszłości zyska również zmodernizowane stanowiska do badań kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), w tym komorę bezodbiciową wraz z wynikającym z zapotrzebowania rynku rozszerzeniem zakresów pomiarowych m.in. do 6 GHz, oraz badań urządzeń transmisji bezprzewodowej.

 

Czytaj także: Klasyfikacja dźwigów i kryteria ich wyboru

Modernizacja dźwigów

Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych i stałych urządzeń technicznych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.