S5 Szubin–Żnin udostępniona kierowcom

14.10.2020

S5 Szubin–Żnin została oddana do ruchu. 18-kilometrowy odcinek S5 jest częścią realizowanego połączenia drogowego między Bydgoszczą a Poznaniem.

 

S5 Szubin–Żnin

 

S5 Szubin–Żnin to droga ekspresowa w układzie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku (docelowo 2×3), dostosowana do przenoszenia ciężaru 11,5 tony na oś. Umowa obejmowała realizację ok. 40 różnych typów zadań, w tym budowę m.in. dróg dojazdowych i serwisowych wraz ze zjazdami na przyległe działki, przepustów drogowych o funkcji hydrologicznej, ekologicznej i mieszanej, oświetlenia dróg, urządzeń bezpieczeństwa ruchu, osłon przeciwolśnieniowych, barier ochronnych oraz ogrodzenia trasy głównej. Wzdłuż drogi ekspresowej powstał system osłony meteorologicznej, zbudowano kanał technologiczny i kanalizację teletechniczną dla systemu zarządzania ruchem. Przebudowano również cieki wodne oraz rowy i urządzenia melioracji wodnych.

Na blisko 18-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S5 od węzła Szubin Północ do węzła Żnin Północ kierowcom udostępniono obie jezdnie, na zasadzie czasowej organizacji ruchu, z ograniczeniem prędkości do 70 km/h, co związane jest z dalszymi pracami wykończeniowymi w obrębie tzw. kaczego dołka. Udostępnienie tego kilometrowego fragmentu zaplanowano w ciągu miesiąca. Zapewni to lepsze połączenie z powstającym, kolejnym odcinkiem Bydgoszcz Błonie–Szubin Północ.

Wykonawcą S5 Szubin–Żnin jest firma Intercor. Koszt inwestycji to blisko 352 mln zł. Realizacja tego odcinka oraz dwóch sąsiednich – Bydgoszcz Błonie–Szubin Północ oraz Żnin Północ–Mieleszyn objęta jest dofinansowaniem z Unii Europejskiej w kwocie ponad 716,3 mln zł.

 

S5 Szubin–Żnin

 

S5 w woj. kujawsko-pomorskim

  • Na odcinku S5 Nowe Marzy–Świecie Południe nowy wykonawca prowadzi prace w terenie.
  • Na odcinku Świecie Południe–Bydgoszcz Północ wznowiono roboty po poprzednim wykonawcy. Podobnie jest na odcinku Bydgoszcz Błonie–Szubin Północ.
  • Jeszcze w tym roku planowane jest udostępnienie odcinka Bydgoszcz Opławiec–Bydgoszcz Błonie, na którym prace są wykonane już w prawie 80%.
  • Odcinek od węzła Żnin Północ do granicy woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego (Mieleszyn) został otwarty 23 grudnia 2019 r.
  • Udostępniony jest też na zasadzie czasowej organizacji ruchu odcinek pomiędzy węzłami Bydgoszcz Północ i Bydgoszcz Opławiec.

Po otwarciu wszystkich odcinków S5 trasa ta w woj. kujawsko-pomorskim będzie miała 128 km długości.

 

Źródło: GDDKiA

 

Przeczytaj też: Budowa odcinka Ornowo-Wirwajdy S5 rozpoczęta

Kontynuacja prac na S5 Nowe Marzy-Dworzysko

Trasa S5 – oddano kolejny odcinek

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.