S19 Lubartów–Lublin – podpisano umowę z wykonawcą

02.03.2021

Odcinek Via Carpatii S19 Lubartów–Lublin zaprojektuje i wykona firma Mota-Engil Central Europe.

 

S19 Lubartów–Lublin

 

Zaczyna się realizacja ok. 23-kilometrowego odcinka S19 Lubartów–Lublin – dwujezdniowej drogi ekspresowej od węzła Lubartów Północ do węzła Lublin Rudnik, z rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Powstaną też m.in. cztery węzły drogowe, wiadukty, drogi równoległe do obsługi ruchu lokalnego, urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przetarg na realizację S19 Lubartów–Lublin wygrała firma Mota-Engil Central Europe. Umowa o wartości 835,66 mln zł obejmuje zaprojektowanie, uzyskanie niezbędnych decyzji i budowę. Wykonawca ma 36 miesięcy na realizację inwestycji. Do czasu robót nie wlicza się okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Uzyskanie decyzji ZRID oraz rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w 2022 r., natomiast zakończenie robót w 2024 r.

– Podpisaliśmy umowę na realizację 18 odcinka przyszłej Via Carpatii. To w sumie blisko 210 km drogi ekspresowej S19. W przetargu na wyłonienie wykonawcy mamy kolejnych siedem odcinków tej trasy o łącznej długości ok. 93 km, a w tym roku ogłosimy przetargi na wyłonienie wykonawców kolejnych ośmiu odcinków, dwóch w woj. podkarpackim i sześciu w woj. lubelskim. Dzisiejsza umowa jest też szóstą podpisaną w tym roku, na odcinki o długości blisko 88 km i drugą na S19 – mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

 

S19 Lubartów–Lublin

 

S19 Lubartów–Lublin będzie przebiegać po zachodniej stronie Lubartowa, wykorzystując korytarz obecnej jednojezdniowej obwodnicy miasta, a od wschodu ominie miejscowość Niemce. Jadąc od strony Lubartowa w kierunku Lublina, w miejscu obecnego skrzyżowania DK19 z drogą wojewódzką nr 815 powstanie węzeł Lubartów Północ, a na przecięciu z drogą powiatową prowadzącą przez Nowodwór do Kozłówki węzeł Lubartów Zachód. Dalej droga ekspresowa S19 pobiegnie nowym śladem, omijając od wschodu Niemce. Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 828 w stronę Jawidza powstanie węzeł Niemce Wschód, a w okolicy obecnego skrzyżowania z drogą powiatową prowadzącą do Leonowa węzeł Niemce Południe. Trasa połączy się z istniejącym węzłem Lublin Rudnik na obwodnicy Lublina.

Droga ekspresowa S19 przebiegać będzie częściowo przez tereny leśne, dlatego też zawarto z Nadleśnictwem Lubartów porozumienie dotyczące zagospodarowania wód opadowych z pasa drogowego m.in. do poprawienia wilgotności terenów leśnych. Przyczyni się to do przeciwdziałania skutkom suszy.

 

Źródło: GDDKiA

 

Czytaj też:

S19 Kamień-Sokołów Małopolski Północ – ruszyła budowa

S19 węzeł Rzeszów Południe-węzeł Babica – jest umowa

Ruszyła budowa kolejnego fragmentu drogi S19

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.