Build 4 Future 2021 – branża ma się dobrze

02.03.2021

Forum Gospodarcze Budownictwa Build 4 Future, po raz pierwszy w formule online, poruszało najważniejsze i najaktualniejsze tematy związane z budownictwem w dobie pandemii oraz perspektywami dla tego sektora gospodarki po COVID-19.

 

Build 4 Future

 

Forum Gospodarcze Budownictwa Build 4 Future 2021, zorganizowane przez Grupę MTP, Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Polski Klaster Budowlany, odbywało się 1–2 lutego.

„Inwestorzy pozytywnie oceniają perspektywy stojące przed budownictwem mieszkaniowym” – tym pozytywnym akcentem rozpoczęło się dwudniowe wydarzenie. Szymon Jungiewicz zwrócił uwagę, że pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku w 2020 roku, osiągnęliśmy najlepszy rezultat od lat 70. XX wieku. I choć pandemia mocno wpłynęła na gospodarkę, to branża budowlana nie odnotowała wielu strat i nie należy bać się nowych inwestycji.

Paneliści dyskutowali o aktualnej sytuacji rynku budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego, o nowych technologiach i rosnącej roli automatyzacji, robotyzacji oraz cyfryzacji w procesach inwestycyjnych. Sporo uwagi w dyskusjach poświęcono także nowoczesnej prefabrykacji jako odpowiedzi na potrzeby i wyzwania stawiane dziś budownictwu. Zaproszeni goście przedstawili również bieżącą sytuację finansową, mechanizmy wsparcia oraz perspektywy rozwoju budownictwa infrastrukturalnego i przemysłowego w Polsce. Prognozowali także, w których segmentach budownictwa infrastrukturalnego będzie istniała największa szansa na wzrost aktywności inwestycyjnej.

 

Build 4 Future

 

W obecnej sytuacji zaskakujący wydaje się wysoki wskaźnik poziomu optymizmu wśród ekspertów, który wyniósł 65%. Wydaje się, że wynika on z przekonania, iż pojawią się nowe, konsekwentnie realizowane inwestycje mające bezpośredni związek z dalszym rozwojem branży. Uczestnicy paneli dyskusyjnych pozytywnie patrzą w przyszłość, choć również ostrzegają, że w najbliższym czasie „możemy zwyciężyć dużą stawkę albo ponieść wielką klęskę”.

Organizatorzy zapraszają na kolejną edycje wydarzenia, która odbędzie się podczas 30. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w dniach 23–26 listopada 2021 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj także: Forum Gospodarcze Budownictwa Build4Future

Rynek budowlany w Polsce – prognoza na 2021 r.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in