Mieszkaniówka – stan na wrzesień 2020 r.

26.10.2020

Mieszkaniówka szybko wróciła na ścieżkę wzrostu po początkowych problemach wywołanych pandemią COVID-19 – wynika z danych GUS.

 

Mieszkaniówka

W 2020 r. mieszkaniówka powinna dalej się rozwijać (fot. HobokenHome7 – pixabay.com)

 

Mieszkaniówka pomimo pandemii COVID-19 radzi sobie w 2020 r. znacznie lepiej niż inne segmenty gospodarki. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu tego roku oddano do użytku 20,7 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 21,9% w stosunku do września 2019 r. W tym samym miesiącu rozpoczęto budowę 26,2 tys. lokali, czyli o 21,6% więcej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę okres styczeń–wrzesień 2020 r., oddano do użytkowania 156,5 tys. mieszkań, co stanowi wartość o 7,4% wyższą niż w tym samym okresie 2019 r.

Dane GUS dotyczące sektora potwierdzają, że mieszkaniówka bardzo szybko powróciła na ścieżkę wzrostu po początkowych problemach wywołanych pandemią COVID-19.

W 2019 r. oddano do użytkowania ponad 207 tys. mieszkań, co było wynikiem najwyższym od 1980 r. i trzecim rezultatem w Europie (w stosunku do liczby mieszkańców). Pod względem wielkości powierzchni oddawanych mieszkań ubiegły rok był rekordowym w historii pomiarów.

Można oczekiwać, że w przypadku dalszego utrzymywania się stabilnej sytuacji na rynku budowlanym, w 2020 r. zostaną osiągnięte kolejne rekordy pod względem liczby oraz wielkości powierzchni mieszkań i domów oddawanych do użytkowania. Przewiduje się, że powstanie blisko 220 tys. nowych lokali. Do dalszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego powinny przyczynić się również nowo wprowadzone oraz procedowane obecnie zmiany legislacyjne. Należą do nich m.in. uproszczenie procesu budowlano-inwestycyjnego oraz pakiet rozwiązań finansowych i regulacyjnych stymulujących rozwój budownictwa dostępnego dla osób o niskich i przeciętnych dochodach (tzw. pakiet mieszkaniowy).

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

 

Przeczytaj też: Wzrost w budownictwie mieszkaniowym

Koronawirus a rynek nieruchomości

Inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej – Polska liderem

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.