Wzrost w budownictwie mieszkaniowym

15.03.2019

Rozwijające się w dużym tempie budownictwo mieszkaniowe może pobudzić rynek najmu w Polsce.

 

 

Dobry początek roku w mieszkaniówce

Po rekordowym roku 2018 mieszkaniowa hossa wciąż trwa. Według wstępnych analiz GUS w styczniu br. oddano do użytkowania ponad 16 tys. mieszkań, czyli o 8,6% więcej niż przed rokiem. O ponad 20% wzrosła także liczba mieszkań oddanych do użytkowania w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem. Wzrost widoczny jest także w budownictwie komunalnym i zakładowym. Według ogólnych szacunków na koniec stycznia br. w budowie pozostawało ponad 793 tys. mieszkań, czyli o 4,7% więcej niż w końcu stycznia 2018 r. Natomiast o 5% zmniejszyła się liczba lokali oddawanych do użytkowania w budownictwie indywidualnym. Mniej mieszkań powstało również w budownictwie spółdzielczym i społecznym czynszowym.

– Warunki lokalowe w Polsce systematycznie się poprawiają. Z roku na rok deweloperzy budują i oddają do użytku coraz więcej mieszkań, co pozytywnie wpływa na zwiększenie ogólnego zasobu. Są to nie tylko lokale przeznaczone na sprzedaż. Widoczny jest wzrost zainteresowania inwestorów całymi pakietami mieszkań przeznaczonymi na coraz popularniejszy wynajem. W połowie stycznia br. Fundusz Mieszkań na Wynajem oddał do użytku kolejną inwestycję w Gdańsku przy ul. Kołodzieja, oferując prawie 80 lokali gotowych do zamieszkania. W tym roku planujemy dalszą rozbudowę naszego portfela o dwie inwestycje na ok. 200–250 mieszkań. Prawdopodobne lokalizacje to Poznań i Łódź – informuje Rafał Malik z Funduszu Mieszkań na Wynajem.

 

Rynek najmu coraz bardziej popularny

W krajach Europy Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech, już blisko co druga osoba nie mieszka w posiadanym na własność lokum, tylko korzysta z opcji najmu.

W Polsce rynek najmu mieszkań staje się dla młodych ludzi coraz bardziej atrakcyjny. Potwierdzają to dane z raportu Stowarzyszenia Mieszkanicznik. W 2017 r. 715 tys. podatników wykazało przychody z najmu mieszkań, co stanowi ponaddwukrotny wzrost w stosunku do roku 2011.

– Przez ostatnie 5 lat co roku przybywało 7% nowych podatników rozliczających wpływy z najmu. Ponadto najnowsze dane GUS potwierdzają, że w Polsce istnieje duże pole do rozwoju tego sektora mieszkaniowego. Tym samym na popularności coraz bardziej zyskuje najem instytucjonalny, który zapewnia najemcom stabilizację i poczucie bezpieczeństwa na cały okres zawieranej umowy. W dużych aglomeracjach popyt na rynku najmu zwiększają pracownicy zza granicy. Szansą na poprawienie statystyk byłaby także reemigracja – podkreśla Rafał Malik.

 

Przeczytaj też: Koniunktura sprzyja deweloperom mieszkaniowym

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in