S19 węzeł Rzeszów Południe-węzeł Babica – jest umowa

15.07.2020

Odcinek S19 węzeł Rzeszów Południe–węzeł Babica to kolejny odcinek trasy Via Carpatia na Podkarpaciu, który wszedł w fazę realizacji. Obecnie w regionie w budowie znajduje się 65 km S19, a w przygotowaniu – 75 km.

 

 

S19 węzeł Rzeszów Południe–węzeł Babica zaprojektuje i wybuduje konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción za kwotę 2 230 165 684,48 zł. Odcinek o długości 10,3 km powstanie w systemie „projektuj i buduj”.

Droga będzie budowana w powiecie rzeszowskim i strzyżowskim, na terenie gmin Boguchwała, Czudec, Niebylec i Strzyżów. W ramach umowy zrealizowane zostaną także obiekty inżynierskie, m.in. pierwszy w regionie tunel o długości ok. 2 km, 6 estakad, 2 wiadukty nad S19, bezkolizyjny przejazd w ciągu DK19, 3 przejścia dla zwierząt oraz przejazd pod S19. Powstaną też: dwupoziomowy węzeł Babica typu „trąbka”, pierwsze na Podkarpaciu Centrum Zarządzania Tunelem, 2 pary MOP (MOP II Lutoryż, MOP I Lutoryż) oraz 2 lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (na MOP II Lutoryż i przy Centrum Zarządzania Tunelem).

Realizacja tunelu oraz estakad niewątpliwie będzie stanowić największe wyzwanie inżynieryjne, ze względu na pagórkowate ukształtowanie terenu, które wymusza budowę wysokich estakad i tunelu umiejscowionego prawie 80 m pod powierzchnią terenu. Do tego dochodzą skomplikowane i złożone warunki gruntowo-wodne (flisz karpacki) na tym obszarze.

Nowa trasa będzie mieć przekrój poprzeczny dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Jej przebieg będzie zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie 6 listopada 2015 r. wydał decyzję środowiskową (4 listopada 2016 r. decyzja ta stała się ostateczna).

Realizacja tego odcinka Via Carpatii przewidziana jest na lata 2020–2026, z czego 14 miesięcy zajmie projektowanie, 7 miesięcy – uzyskanie decyzji ZRID, 33 miesiące – budowa. Do tego trzeba również doliczyć cztery okresy zimowe, czyli 16 miesięcy.

 

Czytaj także: Ruszyła budowa kolejnego fragmentu drogi S19

Budowa obwodnicy Kraśnika

 

 

Obecnie na odcinkach na południe od Rzeszowa wykonawcy pracują nad rozwiązaniami projektowymi, przygotowując koncepcje programowe. Na przetargi na wykonawstwo czekają jeszcze odcinki, które wspólnie stworzą swoistą obwodnicę Miejsca Piastowego.

 

S19 Babica–Barwinek (długość 74,84 km):

  • Babica–Domaradz (długość: 23,5 km, etap: opracowanie KP);
  • Domaradz–Iskrzynia (długość: 12,8 km, etap: opracowanie KP);
  • Iskrzynia–Miejsce Piastowe (długość: 9,9 km, etap: opracowanie KP, przed ZOPI);
  • Miejsce Piastowe–Dukla (długość: 10,4 km,  etap: KP odebrana, po ZOPI);
  • Dukla–Barwinek (długość: 18,3 km, etap: opracowanie KP).

 

S19 w województwie podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Stan jej realizacji:

  • 30,2 km oddane do ruchu (od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe);
  • 64,4 km w realizacji („projektuj i buduj”);
  • 74,8 km w przygotowaniu (realizacja koncepcji programowej).

 

Źródło: GDDKiA

 

Przeczytaj też: Ruszyła budowa S19 Lublin – Rzeszów

Powstanie kolejny odcinek S19 Via Carpatia

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.